Ameryka jest w Bogdance

Grupa Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnęła rekordowe w historii wyniki finansowe. Stało się to możliwe dzięki kontraktowi z amerykańskim koncernem  Bucyrus International w South Milwaukee w stanie Ohio, który dostarczył Bogdance supernowoczesny  komlepks strugowy Gleithobel® GH1600 pozwalający na  eksploatację bardzo niskich  pokładów węglowych, nawet  poniżej półtora metra, uznawanych dotąd za nieeksploatacyjne.

fot.Dziennik Wschodni/ Kopalnia węgla kamiennego w Bogdance

Już po pięciu miesiącach górnicy z Bogdanki pobili przy pomocy amerykańskiej maszyny rekord świata w dziennym urobku z jednej ściany wynikiem 16.894 ton. Stało się to światową, powszechnie komentowaną,  sensacją. 

Środki na  rewolucję technologiczną i rozwój pozyskano w Bogdance dzięki modelowo przeprowadzonej prywatyzacj giełdowej. Był to najlepszy debiut w historii warszawskiej giełdy. Po roku LW Bogdanka zakwalifikowała się do portfela indeksu WIG-20, elity spółek giełdowych.

W rekordowym 2010 roku zysk netto LW Bogdanka wyniósł  230,12 mln zł, czyli o 20,58 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny osiągnął 276,5 mln zł i był o 22 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży  poszybowały do ponad 1,23 mld zł.  Notując  roczny wzrost – o  ponad 10 procent.

Mimo kryzysu, lubelska grupa wydobywcza  pokazuje, że na węglu da się zarabiać i można zarabiać na nim coraz więcej, pod warunkiem, że  ma się wizję rozwoju i ambicje sięgania po najnowocześniejsze rozwiązania, jak w tym konkretnym przypadku – amerykańskie.

Kierownictwo Bogdanki  już myśli o  następnym kompleksie strugowym, który miałby zostać zainstalowany na  nowym polu wydobywczym w Stefanowie. Pozwoli to na podwojenie poziomu wydobycia z 5.8 mln tona w 2010 do 11,5 mln w 2014 roku.  

fot.arch./ Prezes Bogdanki Mirosław Taras wie na czym polega współpraca z Ameryką…

Prezes LW Bogdanka Mirosław Taras mówi nam:

–  Wielu uważa, że odnosimy sukces w amerykańskim stylu.  Ja bym powiedział, że przede wszystkim potrafimy funkcjonować według najlepszych standardów giełdy amerykańskiej.  Postawianie na  technologię eksploatacji cienkich pokładów  i pozyskanie na nią  blisko 40 mln euro, było jednym z celów emisyjnych spółki w naszym debiucie giełdowym  w czerwcu 2009 r. Potrafiliśmy przedstawić naszą strategię na tyle klarowanie, że reakcja giełdy przeszła nasze wszelkie oczekiwania, a wynik finansowy pozwolił nam zamiar inwestycyjny w pełni zrealizować. To, że osiągnęliśmy rekordowe wyniki w historii grupy jest  – obok strategii rozwoju – oczywistym wynikiem znakomitej i  konsekwentnej pracy wszystkich pracowników.

Sukcesy gospodarcze LW Bogdanka mają proste przełożnie na poziom życia pracowników koncernu. Zarabiają najlepiej w regionie, jeżdżą dobrymi autami, budują własne domy.  Kierownictwo grupy wspiera  rozwój opieki medycznej, kultury i sportu. W tradycyjnie niezamożnej części kraju, zwanej często „Polską B” lub „Ścianą Wschodnią” wyrasta  kawałek Ameryki.  Nic dziwnego, że  zainteresowanie wizami amerykańskimi jest tam zdecydowanie mniejsze. Bo Ameryka jest w Bogdance.

Są natomiast plany nawiązania kontaktów partnerskich z jednym z najbardziej znanych miast górniczych w Pensylwanii.  Nie po to jednak, aby było gdzie emigrować za chlebem, a ewentualnie do amerykańskich kolegów-górników wpaść na piwo, a potem na piwo z lubelskich browarów móc ich do siebie zaprosić.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

Categories: Rozmaite

Comments

 1. Buba
  Buba 23 marca, 2011, 10:03

  Jakis fajny gosciu ten Taras…

  Reply this comment
 2. Ostra jazda
  Ostra jazda 23 marca, 2011, 10:11

  LW Bogdanka ma najlepszy w Polsce profesjonalny team motocyklowy startujacy w mistrzostwach swiata:

  http://www.youtube.com/watch?v=Z0G9mkkhUXg

  Sam Taras jest swietnym motocyklista, a swoim scigaczem jezdzi do pracy…

  Reply this comment
 3. Lubelak z Highland Park
  Lubelak z Highland Park 23 marca, 2011, 10:34

  LUBELSKIE CHICAGO GRATULUJE I PODZRAWIA BOGDANKE!!!

  SZACUN DLA TARASA, LUBELAKA Z KRWI I KOSCI:

  http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100630/ZLOTASETKA03/891090833

  Reply this comment
 4. rzepa
  rzepa 23 marca, 2011, 10:50

  http://www.rp.pl/artykul/315605.html

  (czlowiek na wage „czarnego zlota”)

  Reply this comment
 5. Rycho z Cliftonu
  Rycho z Cliftonu 23 marca, 2011, 11:22

  Pozdrawiam kibicow Gornika Leczna. Mamy tu w Cliftonie paru chlopakow z Lecznej i okolic. Machamy wam szalikami!

  http://www.youtube.com/watch?v=1EsFlEB2D_E&feature=related

  Reply this comment
 6. Tadek
  Tadek 23 marca, 2011, 11:34

  LUBELSKIE FOREVER!

  Reply this comment
 7. Jarek
  Jarek 27 marca, 2011, 16:15

  Fedrujta tak dalej…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*