Wybory Miss Polski USA 2009 Gala kwartalnika „Polki w Świecie”

Chicago (Inf. wł.) – Osiemnastego kwietnia „Wietrzne Miasto” było miejscem wyboru polonijnej kandydatki do ogólnopolskiego konkursu piękności Miss Polski 2009.

Zorganizowana z rozmachem impreza przez firmę Polish Women in the World, wydawcę kwartalnika „Polki w Świecie” (następca wcześniej istniejącej SZIKagowianki) wraz ze Studiem Form Artystycznych JUMP oraz Agencją Artystyczną RK World Media, zgromadziła w sobotni wieczór w polonijnym „The Club” parę tysięcy osób.

Obok obserwowania wyborów Miss Polski USA 2009 publiczność imprezy, pretendującej do kulturalnego wydarzenia roku, była świadkiem rozstrzygnięcia plebiscytów na Kobietę i Mężczyznę Roku. Wieczór uświetnił koncert jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek „Dody Elektrody” – Doroty Rabczewskiej, okrzykniętej w ostatnich latach królową polskiej rozrywki. 

Gośćmi specjalnymi konkursu byli również: odnosząca sukcesy w Hollywood oraz Polsce doskonała polska aktorka – Izabella Miko, Miss Polski 2008 Klaudia Ungerman, wokalista grupy „Boys” Marcin Miller oraz prezenterka TV Polsat Agata Młynarska, która z dużą dozą sympatii do polonijnej publiczności prowadziła imprezę.

Do rywalizacji o diadem miss uprawniający do udziału w ogólnopolskiej imprezie, a w przypadku ewentualnego zwycięstwa na tym szczeblu do udziału w konkursie ogólnoświatowym MISS WORLD, przystąpiło dwanaście dziewcząt, które obok urody, wiedzy, talentu i elegancji musiały wykazać się polskim obywatelstwem i uregulowanym pobytem w Stanach Zjednoczonych oraz wiekiem od 18 do 25 lat. Dziewczęta musiały być bezdzietne i stanu wolnego.
W tym gronie były obecne: Kasia Cichoń, Agata Deskiewicz, Angelika Dobija, Katarzyna Garga, Bernadetta Janik, Ewelina Klek, Katarzyna Koterba, Izabela Mieszczańska, Urszula Mróz, Magdalena Sarnecka, Patrycja Słowik i Ewelina Wrzesińska.

Konkursowy spektakl składał się z kilku odsłon przygotowanych przez parę choreografów – Ewę i Wacława Barnaków, współpracujących z redakcją magazynu „Polki w Świecie” od wielu lat, którzy, niczym instruktorzy z programu You Can Dance, mieli 4 miesiące, aby kandydatki do tytułu Miss nauczyć tańczyć i zaprezentować je publiczności w najróżniejszych układach tanecznych, wykonywanych do muzyki skomponowanej specjalnie na ten wieczór. Program zrealizowany w konwencji musicalowo-rewiowej był wydarzeniem, jakie na długo pozostanie w pamięci widzów. Na wstępie dziewczęta, nad których wizerunkiem zewnętrznym czuwał sztab stylistów na czele z Anną Figlewicz i Rudin Napier, wystąpiły w kreacjach ślubnych, by następnie pojawić się w strojach z epoki Dzikiego Zachodu i kreacjach wieczorowych. 

Oceną urody, wiedzy i estradowych popisów kandydatek zajęło się wieloosobowe jury. W tym ważnym gremium obok wspomnianych już na wstępie gwiazd estrady i ekranu zasiedli jurorzy z Polski: dyrektor programowy telewizji POLSAT2 – Michał Banach i prezes organizacji międzynarodowej przygotowujący kandydatki z Polski do tytułu Miss World, Robert Klatt, a także znane osoby z Chicago: właściciel stacji radiowej i telewizyjnej w „Wietrznym Mieście” Walter Kotaba, fotografik Andre Napier, Sławomir Bielawiec, muzyk oraz producent programu Radio Chicago WPNA 1490 AM, Marcin Makowski, wydawca miesięcznika „SZIKagowianka” oraz kwartalnika „Polki w Świecie”, dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyk, dr Małgorzata Jańczykowska, Radosław Kouszko z RK World Media oraz Sławomir Sobczak, dziennikarz sportowy i telewizyjny z programu „Oblicza Ameryki”, który przewodniczył temu gremium.

Zanim Agata Młynarska ogłosiła werdykt komisji, publiczność poznała ulubienicę internautów i publiczności. Zostały nimi Magda Sarnecka i Agata Deskiewicz. Tytuł drugiej wicemiss przypadł Urszuli Mróz. Pierwszą wicemiss jurorzy wybrali Bernadettę Janik, a diadem królowej wykonany przez firmę złotniczą „Adam Jewelry” Katarzyny Karbownik aktualna Miss Polski, Klaudia Ungerman, w asyście ubiegłorocznej laureatki konkursu „Dziewczyna na okładkę” magazynu „SZIKagowianka” Niny Baprawskiej-Kwiatkowskiej, założyła na głowę Patrycji Słowik występującej w konkursie z numerem ósmym. Miss Foto została Angelika Dobija.

W przerwach konkursowych zmagań odbyły się ceremonie wręczenia statuetek w plebiscycie na Kobietę i Mężczyznę Roku. Wśród pań statuetkę „Marmurowego Bociana” symbolizującego osiągnięcie przez naszych rodaków sukcesu w kraju i poza jego granicami, którzy jednak nie zapominają o rodzinnych stronach i wracają nad Wisłę jak bociany do swoich gniazd, redaktor naczelna kwartalnika „Polki w Świecie” i inicjatorka całego przedsięwzięcia, Anna Barauskas-Makowska, wręczyła popularnej aktorce Izabelli Miko, bohaterce najbardziej kasowego w Polsce filmu „Kochaj i tańcz”, która z powodzeniem robi karierę w filmowej jaskini lwa – Holywood.

W gronie pań zostało wręczonych kilka wyróżnień. „Osobowością Roku” została Aleksandra Skalska, była pracownica biura gubernatora Pata Quinna, która od marca tego roku zajmuje się kreowaniem wizerunku prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Tytułem „Dziennikarki Roku” przyznanym między innymi w uznaniu za napisanie książki „Czy Polskę stać na Polonię i vice versa” została uhonorowana Bożena Jankowska z naszej gazety. Gabriela Kowalczyk z organizacji „Breast Cancer Network of Strenght”, niosącej bezpłatną pomoc kobietom chorym na raka, została uznana „Działaczką Roku”. Wyróżnienie odebrała także Irmina Somers, dziennikarka telewizyjna, przygotowująca dla widzów w Polsce materiały o Polonii kanadyjskiej. „Artystką Roku” została Asia Si, uczestniczka programu „Mam talent”. „Biznesmenką Roku” została wybrana Lidia Greszta, przedstawicielka firmy Herbalife.

W kategorii „Wydarzenie Roku” na niwie kultury wyróżniona została „Polonijna rewia talentów Radia Chicago 1490 AM”, autorstwa redaktorów Waldemara Łady i Sławomira Bielawca, w której uczestniczyło kilkaset osób. Za biznesowe „Wydarzenie Roku” zostało uznane otwarcie największego polonijnego supermarketu „Save and Shop”, który pomimo kryzysu ekonomicznego znakomicie się rozwija i służy nie tylko polonijnym klientom na południowej stronie chicagowskiej metropolii. Autorami tego sukcesu są popularni polonijni biznesmeni Ewa i Cezary Jakubowscy oraz państwo Machniccy.

„Mężczyzną Roku” kwartalnika „Polki w Świecie” został lekarz Tomasz Grobelny, jeden najlepszych na świecie specjalistów z zakresu bezinwazyjnego leczenia naczyń krwionośnych mózgu, który od trzech lat pracuje w Chicago. Statuetkę „Marmurowego Bociana” laureat odebrał z rąk Wacława Barnaka. „Biznesmenem Roku” został uznany Władysław Podmański promujący na polonijnym i amerykańskim rynku markę polskich produktów żywnościowych i wspierający wiele wydarzeń polonijnych na niwie kulturalnej. ”Osobowością Roku” został Krzysztof Hanusiak, który pomimo przegranych wyborów na burmistrza Niles nadal lobbuje na rzecz polskiej grupy etnicznej. „Działaczem Roku” został radny miasteczka Harwood Hts. Marek Dobrzycki, który poprzez działalność polityczną i społeczną wiele wysiłku wkłada na rzecz poprawy wizerunku Polonii w USA. W uznaniu zasług w promowaniu Polonii wśród widzów telewizji Polsat red. Sławomir Sobczak uhonorowany został tytułem „Dziennikarza Roku”.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskich mediów chicagowskie wydarzenie obejrzą polscy widzowie na całym świecie, w tym czterdziestomilionowa public
zność w Polsce. Na imprezie obecne były kamery telewizji amerykańskiej CBS, polskich stacji POLSAT, POLSAT 2, TVN oraz iTVN a także kilku telewizji polonijnych z całych Stanów Zjednoczonych.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP.com

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*