Warszawskie Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik jest największym centrum nauki w Polsce i jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Misją centrum jest wyjaśnianie zwykłym ludziom skomplikowanych zjawisk przyrodniczych, pobudzanie ich do myślenia i rozbudzanie w nich ciekawości wobec otaczającego świata. Centrum znajduje się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie (aktualnie, w okresie budowy II linii metra dojazd samochodem do Centrum jest utrudniony).

 

Decyzja o rozpoczęciu budowy warszawskiego centrum nauki zapadła w roku 2004. Cztery lata później, w lipcu 2008, rozpoczęto prace budowlane, a otwarcie centrum miało miejsce 5 listopada 2010 roku. Wydarzenie to uświetnione zostało plenerowym widowiskiem o nazwie „Wielki Wybuch”. Latem 2011 otwarte zostały dodatkowo Planetarium Niebo Kopernika i Park Odkrywców.

 

Wszystkie eksponaty i urządzenia znajdujące się w Centrum Nauki Kopernik zgrupowane są w 6 tematycznych galeriach: Świat Ruchu, Człowiek i Środowisko, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, BZZZ! i Re: Generacja. Dodatkowo w centrum funkcjonuje także Planetarium i Park Odkrywców.

 

W galerii Świat Ruchu prezentowane są wieloaspektowe zagadnienia związane z ruchem w fizyce. W specjalnych symulatorach można się tam dowiedzieć, jak wygląda trzęsienie ziemi, jak powstaje tornado, jak rozchodzi się światło i fale dźwiękowe. W galerii Człowiek i Środowisko można poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także zrozumieć otaczające nas na codzień zjawiska, takie jak np. występowanie prądu w gniazdku elektrycznym. Również tam znajduje się symulator jazdy po alkoholu, który doskonale pokazuje, jak tragiczne w skutkach może być picie.

 

Galeria Strefa Światła pozwala zrozumieć szereg skomplikowanych zjawisk związanych ze światłem w rozumieniu naukowym. Można tam m.in. przekonać się, w jaki sposób można oszukać swój zmysł wzroku.

 

Galeria Korzenie Cywilizacji to z jednej strony podróż przez najbardziej spektakularne osiągnięcia myśli ludzkiej, z drugiej natomiast podróż w przyszłość, do wydarzeń i odkryć czekających na nas prawdopodobnie w najbliższym czasie.

 

Galeria Re: Generacja została stworzona dla ludzi młodych, a można tam poznać przede wszystkim tajniki ludzkiej psychiki. Natomiast ostatnia galeria BZZZ! to miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, które ma im pomóc w odkrywaniu otaczającego ich świata.

 

Poza galeriami w centrum znajduje się także nowoczesne Planetarium Niebo Kopernika, w którym organizowane są seanse astronomiczne i przyrodnicze. Wielką atrakcją jest także Park Odkrywców, w którym, dzięki różnorodnym instalacjom, można przeprowadzić szereg eksperymentów akustycznych. Są tam także, organizowane latem, koncerty i pokazy filmów popularnonaukowych. Park Odkrywców powstał z inspiracji nadwiślańskim krajobrazem. Między kępami zieleni i drzewami na zwiedzających czekają niezwykłe instalacje, interpretujące w autorski sposób pojawianie się dźwięku i muzyki.

 

W centrum znajduje się ponad 450 eksponatów. Centrum prezentuje ponadto zaawansowane technologie i multimedia oraz proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Są wreszcie wystawy stałe i czasowe, i Teatr Robotyczny – jeden z najbardziej prestiżowych i oryginalnych projektów Centrum Nauki Kopernik. To teatr, w którym występują roboty, a mówiąc ściśle RoboThespiany, czyli RoboAktorzy. Jednym słowem nikt, kto odwiedzi Centrum Nauki Kopernik nie będzie tego żałował.

 

Tekst i zdjęcia:

Leszek Wątróbski

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*