Pamiętać o poległych i zmarłych – Memorial Day na cmentarzu Maryhill

Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego szóstego maja na cmentarzu Maryhill przy zbiegu ulic Milwaukee i Dempster w Niles odbyły się polonijne uroczystości „Dnia Wieńczenia Grobów”, przygotowane przez Związek Harcerstwa Polskiego w Chicago. Po uroczystej mszy świętej odprawionej przed południem w kaplicy cmentarnej w intencji poległych i zmarłych żołnierzy i weteranów liczne grono kombatantów, weteranów, przedstawicieli organizacji polonijnych i harcerzy spotkało się pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Działce Kombatanckiej, aby oddać im hołd i uczestniczyć w Apelu Poległych. Obecne były liczne poczty sztandarowe organizacji weterańskich. Zgromadzonych powitała przewodnicząca Obwodu ZHP, Barbara Chałko.

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Stanów Zjednoczonych oraz Polski druhna Barbara Chałko wspomniała zasługi żołnierzy poszczególnych formacji polskiej armii na Zachodzie podczas wojennych zmagań w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Przypomniała, że wielu z tych, którzy przeżyli piekło pod Monte Cassino, obronę Tobruku, zdobycie Gazali, Bredy i wielu innymi miejsc, gdzie rzucił ich żołnierski los i przyszło im walczyć za waszą i naszą wolność, znalazło schronienie na amerykańskiej ziemi. To Ziemi Waszyngtona powierzyli swój tułaczy los. Ci, którzy odeszli, tutaj pozostawili swoje doczesne szczątki. Wszyscy musimy po tym pamiętać, zaznaczyła mówczyni i podkreśliła, że młode pokolenia muszą o nich pamiętać i przypominać następnym, aby prawda o historii, o zasługach ich dziadów i ojców nie została zapomniana, a przelana przez nich krew nie poszła na marne.

Następnie do wspólnej modlitwy za poległych i zmarłych zaprosił zgromadzonych superior ojców jezuitów w Chicago o. Stanisław Czarnecki. Po modlitwie, przy dźwiękach werbli, pod pomnikiem został złożony wieniec z kwiatów. W imieniu weteranów wieniec nieśli przedstawiciele Koła Armii Krajowej, Włada Chałko i Jerzy Polanin. Harcerze zapalili symboliczny znicz i rozpoczął się Apel Poległych prowadzony przez pana Terlikowskiego.
Podczas apelu przedstawiciele poszczególnych organizacji, biorących udział w uroczystości, przypomnieli nazwiska żołnierzy tych jednostek, którzy polegli na polu chwały i zmarli w drodze do Polski, do której nigdy nie dane było im wrócić. Do apelu wzywali między innymi: „Karpatczycy”, żołnierze Armii Krajowej, 5. Kresowej Dywizji Piechoty, przedstawiciele Kół SPK nr 31 i 15, jednostki komandosów, Stowarzyszenia Lotników Polskich Skrzydło Chicago, Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Spadochroniarzy Polskich, Związku Podhalan oraz Związku Harcerstwa Polskiego w USA.

Po apelu pamięć poległych i zmarłych w drodze do Ojczyzny uczczono salwą honorową oddaną przez członków oddziału Towarzystwa Historycznego 12. Pułku Ułanów Podolskich. Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy odwiedzali miejsca spoczynku wielu zasłużonych dla Polonii żołnierzy i weteranów i modlili się w ich intencji oraz żyjących świadków tamtych wydarzeń.
Tekst i zdjęcia
Andrzej Baraniak/NEWSRP

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*