Mika Brzezinski promuje swoją książkę w Chicago

Mika Emilie Leonia Brzezinski – córka dr. Zbigniewa Brzezińskiego – współgospodyni programu telewizyjnego TV MSNBC Morning Joe (Poranny Joe), transmitowanego na całe Stany Zjednoczone, przyjedzie po raz kolejny do Chicago, aby promować swoją nową książkę „All Things At Once” („Wszystko w jednym czasie”). Tym razem ma wystąpić w Towarzystwie Sztuki pod koniec marca. 

Poniższy artykuł jest relacją z jej pobytu w Chicago w styczniu b.r., gdy wystąpiła w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej im. Harolda Washingtona.

 

Celem książki Miki Brzezinski jest pokazanie jej osobistych zmagań z czasem jako znanej dziennikarki, żony i matki w jednej osobie.

 

Dedykowała ją swojej matce Emilie Brzezinski, która jest znaną rzeźbiarką i wywarła ogromny wpływ na jej życie. Emilie Anna Beneszowa jest siostrzenicą Edwarda Benesza, byłego prezydenta Czechosłowacji. Dlatego Mika identyfikuje siebie jako Polkę i Czeszkę, wskazując często na pochodzenie rodziców z Europy Środkowej.

 

W rozmowie ze mną Mika powiedziała, że rozumie niektóre słowa i zwroty po polsku, ale nie mówi po polsku. Utożsamia się jednak z polską kulturą. Mika Brzezinski nosi z dumą nazwisko po ojcu, pomimo iż jest mężatką od wielu lat, a jej mąż jest również znanym dziennikarzem.

 

Ojcem Miki jest dr Zbigniew Brzeziński, były Doradca d/s Bezpieczeństwa Narodowego USA za czasów prezydentury Jimmiego Cartera. Zaskakującym jest więc to, że Mika wskazuje na matkę jako osobę, która miała bardziej dominujący wpływ na jej życie niż ojciec. Z tego co mówiła na spotkaniu wynika, że jej matka jest bardzo silną osobowością, która potrafi określić jasno swoje priorytety życiowe.

 

Promocja książki Miki Brzezinskiej miała miejsce 25 stycznia 2010 r. w bibliotece Harolda Washingtona w centrum Chicago. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób, w tym wielu znanych polityków, działaczy społecznych, jak Alexi Giannoulias, skarbnik stanu Illinois, Jessie Jackson oraz inni. Kolejne spotkania promocyjne odbywają się w Nowym Jorku, Waszyngtonie, także w Kalifornii.

 

Mika Brzezinski pojawiła się na scenie w towarzystwie Joe’go Scarborough, jej kolegi, współgospodarza programu telewizyjnego, od którego imienia program nosi nazwę. Joe promował również swoją książkę The Last Best Hope (Ostatnia, najlepsza nadzieja”), która przynosi subiektywne omówienie wielu zagadnień politycznych.

 

Joe jest byłym kongresmanem republikańskim z Florydy z czasów błyskotliwego zwycięstwa Newtona Gingricha i dominacji partii republikańskiej w Kongresie w okresie prezydentury Billa Clintona. Joe był wtedy bardzo młodym 30-letnim kongresmanem prącym do wprowadzenia politycznych przemian w Waszyngtonie. Potem jego losy trochę się odmieniły i stał się znanym komentatorem telewizyjnym. Ale w swoich programach nie ukrywa swoich republikańskich sympatii. Z jego programem liczą się czołowi amerykańscy politycy; wywiera on znaczący wpływ na formowanie opinii milionów Amerykanów.

 

Moderatorem spotkania w Chicago była Christie Hefner, znana dziennikarka w Wietrznym Mieście.

 

Szczególnie interesujący, bo osobisty, był ten fragment spotkania, w którym Mika i Joe mówili o kłopotach z pogodzeniem życia rodzinnego z wymagającą pracą dziennikarską, podróżami, pilnymi zadaniami itp. Trudna jest rola matki, czy ojca; Mika ma dwójkę dzieci w wieku nastoletnim, a Joe jest ojcem trójki dzieci.

 

Mika wstaje bardzo wcześnie rano, aby przygotować się do programu. Biega kilka mil każdego dnia. Posiada silną osobowść.

 

Autorka książki znana jest ze zdecydowanych opinii w różnych sprawach. Bardzo głośno było o niej 26 czerwca 2007 roku, gdy na początku programu odmówiła przeczytania raportu o zwolnieniu z więzienia Paris Hilton, kapryśnej córki znanych milionerów, co było wówczas czołówką dnia. W czasie drugiej emisji programu producent Andy Jones próbował wymusić na niej zaprezentowanie informacji o zwolnieniu Paris Hilton jako głównej informacji dnia przed informacją o różnicy stanowisk pomiędzy senatorem Richardem Lugarem z Indiany a prezydentem Georgem Bushem w sprawie kontynuacji wojny w Iraku. Brzezinski uznała tę ostatnią informację za ważniejszą dla amerykańskiej opinii publicznej. W pewnym momencie dziennikarka podarła skrypt o Hilton na drobne kawałki na oczach milionów widzów. W czasie kolejnej emisji programu pocięła skrypt o Hilton w maszynie do mielenia papieru. Odbyło się to również na oczach milionów telewidzów. Wydarzenia te stały się błyskawicznie sensacją na internecie. W następstwie otrzymała ogromne ilości korespondencji z podziękowaniami od telewidzów za jej dziennikarską odwagę.

 

Mika ma dwóch braci dr. Marka Brzezińskiego, politologa, znanego prawnika od spraw międzynarodowych w Waszyngtonie i byłego członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA za czasów prezydenta Billa Clintona, oraz Iana, który pracował w Pentagonie za czasów prezydenta George’a Busha.

 

Mika Brzezinski pracowała w znanych sieciach
telewizyjnych, jak CBS, ABC, FOX, a obecnie pracuje dla TV MSNBC.

 

Rodzina Brzezińskich jest dobrze rozpoznawalnym klanem wśród amerykańskich elit politycznych czy w środowiskach medialnych. Zbigniew Brzeziński doradzał Barackowi Obamie w czasie jego kampanii prezydenckiej w sprawach międzynarodowych.

 

W czasie rozmów przy okazji promocji książki Miki Brzezińskiej dowiedziałem się, że w marcu 2010 r. w Galerii Towarzystwa Sztuki w Chicago odbędzie się wystawa Emilii Brzezinskiej, mamy Miki. Przy tej okazji spodziewana jest wizyta kilku przedstawicieli rodziny Brzezinskich w Chicago. Będzie to także związane z promocją książki Miki Brzezinski, a więc kolejna okazja dla polonijnych Czytelników, aby bliżej poznać sławną rodzine Brzezinskich od strony artystycznej – Emilie jako rzeźbiarkę; Mike jako dziennikarkę.

 

@ Andrzej Mikołajczyk

 

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*