Majówka w Ogrodzie Saskim w Warszawie

Tegoroczny początek maja to był najdłuższy wolny weekend w Polsce. Zaczął się w sobotę 28 kwietnia i trwał do niedzieli 6 maja, co dało łącznie 9 dni wolnych od pracy. Można więc było odpocząć i wybrać się na spacer.

 

W Warszawie najwięcej odpoczywających i turystów spotkać można było w Łazienkach, Wilanowie i Ogrodzie Saskim, który jest jednym z najstarszych parków w Polsce. Założył go, na przełomie XVII i XVIII wieku, król August II Mocny jako ogród przypałacowy w stylu francuskim. A mieszkańcom miasta udostępniono go już w roku 1727.

 

Następnie, w roku 1748, król August III Sas wzniósł tam Opernhaus (operalnię) – pierwszy na terenie Polski, zbudowany specjalnie w tym celu, wolno stojący budynek teatralny. Na początku XIX wieku część parku przebudowano w stylu krajobrazowym. Kilkadziesiąt lat później powstał tam staw i wodozbiór według projektu Henryka Marconiego.

 

W latach czterdziestych XX wieku, podczas okupacji niemieckiej, przez zachodnią część parku przebito ul. Marszałkowską. Po II wojnie światowej park odtworzono, znacznie ograniczając jego powierzchnię, która wynosi aktualnie blisko 16 ha. Nie odbudowano natomiast: Pałacu Saskiego, Żelaznej Bramy finezyjnie ozdobionej – z herbami Polski i Litwy ani oranżerii.

 

Od Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pozostałością Pałacu Saskiego, do ul. Marszałkowskiej prowadzi dziś szeroka aleja ze słonecznym zegarem z roku 1863 oraz z 21 barokowymi XVIII-wiecznymi rzeźbami muz i cnót, autorstwa Jana Jerzego Plerscha, przedstawiającymi postacie mitologiczne oraz alegorie pór roku, nauk i sztuk. Na początku alei, idąc od strony Grobu Nieznanego Żołnierza, znajduje się Wielka Fontanna zaprojektowana przez H. Marconiego i uruchomiona tam w roku 1855. Jej kapitalny remont zakończono w roku 2007. Dziś przepływem wody steruje tam komputer, a po zmroku fontanna jest oświetlona.

 

Drzewostan parkowy stanowią okazałe drzewa, z których najstarsze mają ponad 250 lat. Są wśród nich trzy pomniki przyrody: miłorząb, kasztanowiec i topola. W Ogrodzie Saskim stał do roku 2008 pomnik Stefana Starzyńskiego.

 

Tekst i zdjęcia:

Leszek Wątróbski

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*