Kwiaty pod pomnikiem T. Kościuszki

W tym roku, już po raz 118, członkowie ZNP, najstarszej polonijnej organizacji bratniej pomocy w Stanach Zjednoczonych, przygotowali pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, stojącym przy Solidarity Driver, program składający się z apelu poświęconego czci generała i złożenia wieńców.

Wartę honorową zaciągnęły szkolne, weterańskie i organizacyjne poczty sztandarowe, na czele z członkami Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Chór im. Fryderyka Chopina Jego Ekscelencja ks. biskup Tomasz Paprocki wygłosił słowo duszpasterskie do zgromadzonych przedstawicieli organizacji polonijnych.

Witając przybyłych na uroczystość gości, gospodyni spotkania, wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Teresa Abick, przypomniała, że doroczna uroczystość złożenia wieńców ma już 118-letnią historię.

W kontekście 218. rocznicy uchwalenia Majowej Konstytucji z wielkim uznaniem o generale Tadeuszu Kościuszce, jego zasługach w wojnie o wolność i demokrację narodu amerykańskiego mówili poszczególni goście. W tym gronie byli obecni: konsul generalny Zygmunt Matynia, prezeska ZP Wirginia Sikora, prezes Wydziału Stanowego KPA Kazimierz Chlebek, przew. Komitetu Obchodów Tadeusz Czajkowski, prezes Związku Podhalan Stanisław Zagata oraz prezes Fundacji Charytatywnej Armii Krajowej Wiesław Chodorowski.
W swoich wystąpieniach mówcy podkreślali konieczność przekazywania młodemu pokoleniu prawdy historycznej o polskim narodzie i zasługach jej synów w walce o wolność swojego kraju, jak i innych narodów. Polacy ginęli na wielu frontach wojen i bitew prowadzonych w imię wolności i demokracji.

Na zakończenie, w imieniu organizatora uroczystości – Związku Narodowego Polskiego, który od 118 lat przygotowuje to spotkanie i mszę w kościele Trójcy Świętej, głos zabrał prezes ZNP i KPA Franciszek Spula, który podziękował za przybycie i wyrażenie swojego poparcia dla tych uroczystości. Zakończyło je odśpiewanie przez Chór im. Fryderyka Chopina „Roty” i „God Bless America”.
Dodatkowym akcentem tegorocznych obchodów rocznicowych była Wielka Majówka odbywająca się przez trzy dni pierwszego majowego weekendu na parkingu przy Bazylice św. Jacka. Na festiwalu wystąpiło kilka znanych zespołów. Koncertowały: „Łzy”, „Papa D”, „Masters”, „Long Junior”, „You Can Dance”.

Tegoroczne obchody przeszły już do historii jako imprezy bardzo udane. Duża w tym zasługa samej pogody, która była wspaniała, a słoneczne promyki zarumieniły wiele twarzy.
Andrzej Baraniak/
NEWSRP.com

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*