Krwotok, który zabija –wypowiedź dr. med. Jadwigi Pawłowskiej, znanej nowojorskiej lekarki, związanej m.in. z Lenox Hospital na Manhattanie

– Według specjalisty medycyny sądowej przyczyną śmierci Natashy Richardson była Heamorrhagia epiduralis, czyli krwotok nadtwardówkowy. Mózg ludzki posiada trzy pokrywające go błony, z których najbardziej zewnętrzna i najbliżej kości czaszki ulokowana jest opona twarda. Krwawienie do przestrzeni między tą oponą a czaszką jest stanem chorobowym, o którym mowa. W jego wyniku powstaje struktura zaskrzepłej krwi, czyli krwiak, który powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego i ucisk mózgu. To z kolei prowadzi do dewastacji funkcjonowania mózgu, w skrajnym przypadku jego śmierci.

Najczęstszą przyczyną krwotoku jest uraz głowy, choć mogą być też choroby krzepliwości krwi, albo reakcja na lekarstwa obniżające krzepliwość krwi. Objawy chorobowe to silne bóle głowy nudności, niedowłady i porażenia kończyn, senność i utrata przytomności.

Jedyną metodą leczniczą jest zabieg chirurgiczny trepanacji czaszki i usunięcia krwiaka wraz z zahamowaniem krwawienia przy wspomaganiu farmakologicznym. Stąd też fundamentalne dla przebiegu i efektu leczenia jest szybkie zdiagnozowanie stanu chorobowego. Dziś najczęściej poprzez tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

W przebiegu choroby czas jest czynnikiem decydującym. Nie wolno zatem lekceważyć żadnych, nawet najmniejszych symptomów, a generalnie – jakichkolwiek urazów głowy, nawet jeżeli nie towarzyszą im bezpośrednie objawy.

Nie chcę wypowiadać się na temat tego konkretnego przypadku, nie znając szczegółów. Tym bardziej oceniać czy był czas i kiedy na podejmowanie stosownej akcji chirurgicznej. Z pewnością zarówno ośrodek montrealski jak i nowojorski posiadają do niej przygotowanie.

Prywatnie dodam, że jako zapalona miłośniczka musicalu i Broadwayu wielokrotnie podziwiałam Natashę w jej rolach, w tym jako niezapomnianą Sally Bowles w „Kabarecie”.

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*