Jubileusz De Lamar Mansion

Tysiące nowojorczyków podziwiały w niedzielę 22 października wyjątkową, nawet jak na Manhattan, atrakcję. W godzinach wieczornych przepiękną secesyjną fasadę rezydencji De Lamara przy Alei Madison i 37 Ulicy, która od ponad 30 lat mieści Konsulat Generalny RP, pokryła specjalna projekcja świateł przygotowana przez zamieszkałego w Los Angeles Polaka, Barta Kresę ( www.bartkresa.com ), który specjalizuje się w widowiskach świetlnych towarzyszącym uroczystościom na całym świecie.

Symfonia świateł na fasadzie konsulatu zmieniała się co 5 minut i zgromadzone tłumy mogły m.in. odczytać żartobliwe przesłanieapel w wielu językach o wzajemną miłość i porozumiewanie się. Rozświetlony pałacyk polskiego konsulatu był też tego wieczoru znakomicie widzialny z tarasu widokowego Empire State Building, gdzie fotografowali go, podobnie jak na dole, turyści z całego świata.

Okazją do tego niecodziennego wydarzenia stworzyły obchody stulecia rezydencji konsulatu, wybudowanej przed 100 laty przez czołowego nowojorskiego architekta C.P.H. Gilberta dla jednego z baronów ówczesnego kopalnictwa miedzi, Josepha De Lamara. W 1928 r. pałacyk objął we władanie Krajowy Klub Demokratyczny, a w 1973 r. został okazyjnie nabyty przez ówczesne władze polskie, pieczołowicie odrestaurowany i w 1975 r. oddany na siedzibę konsulatu. Budynek uchodzi za jedną z najpiękniejszych rezydencji stylu BeauxArts (okres amerykańskiej secesji) na Manhattanie i tkwi w rejestrze najwartościowszych zabytków Nowego Jorku.

Jubileusz zabytkowej siedziby konsulat uczcił największym przedsięwzięciem promocyjnokulturalnym w swojej historii  9dniowym De Lamar Mansion Centennial Salon of Arts ” Ideas, który zwieńczyło niedzielne widowisko świateł. Setki gości konsulatu wzięły jeszcze tego dnia udział w specjalnym wieczorze, który ozdobił minirecital wybitnej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, wystawaniespodzianka fotogramów Ryszarda Horowitza oraz specjalna prezentacja wykwintnej kuchni polskiej przygotowana przez specjalnie przybyłych z Warszawy  Magdę Gessler i trzech najlepszych szefów kuchni jej gastronomicznego imperium.

W ciągu 9 dni salon artystycznointelektualny konsulatu gościł prawie 3 tysiące ludzi, w sporej części reprezentujących nowojorskie elity. Bohaterami wieczorów było wiele znakomitości i wybitnych twórców: od reżysera filmowego Davida Lyncha, zdobywców Oscara Jana A.P. Kaczmarka i Zbigniewa Rybczyńskiego, poprzez wirtuozów (Tomasz Stańko, wiolonczelista Jerzy Jakub Omsky, pianiści Marek żebrowski i Jerome Lowenthal), po intelektualistów i pisarzy (Lawrence Weschler, Janusz Głowacki), uczonych (prof. Piotr Chomczyński) oraz dziennikarzy New York Timesa i New York Sun.

Do prawdziwie wyjątkowego wydarzenia doszło 19 października. Na ten dzień działający w Nowym Jorku Instytut Kultury Polskiej zamienił konsulat w galerię współczesnej sztuki polskiej. Ekspozycja „Polifonia Obrazów” zaprezentowała na wszystkich piętrach konsulatu (włącznie z gabinetem konsula generalnego!) prace ponad 30 najwybitniejszych i najgłośniejszych polskich artystów, z Krzysztofem Wodiczką, Wilhelmem Sasnalem, Katarzyną Kozyrą i Dominikiem Wejmanem na czele. Ten jednodniowy pokaz obejrzało dobrze ponad tysiąc osób, w tym czołówka nowojorskich krytyków sztuki, właścicieli galerii, marszandów i muzealników.

Krzysztof Kasprzyk, konsul generalny

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*