„Dzień Polski” na Navy Pier

Po zakończeniu przemarszu jego uczestnicy udali się na nadbrzeże Navy Pier, gdzie już po raz szósty odbył się festiwal „Poland on the Pier”. Bezpłatna impreza zorganizowana przez Polsko-Amerykański Instytut Kultury i Edukacji (PACEI), we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago i władzami „Wietrznego Miasta” zgromadziła kilka tysięcy ludzi. Magnesem był niewątpliwie występ legendy polskiej muzyki pop-rockowej, zespołu De Mono z wokalistą Andrzejem Krzywym, który przypomniał swoje liczne przeboje i zaprezentował najnowsze utwory.

Sporo emocji wzbudził występ byłej wokalistki grupy „Ich Troje” — Mandaryny.
Ciepło przyjęto także dynamiczną grupę 2Day z Chicago oraz Funky Polaka, który jeszcze raz dowiódł, że ma zagorzałych fanów wśród polskich emigrantów. Wystąpiły także polonijne zespoły ludowe i taneczne. „Wici”, Szkółka przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan, „Lajkonik”, „Polonia”, „Wesoły Lud” i Jump. Do atrakcji „Dnia Polskiego” przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych, należały dziecięce Warsztaty Teatralne “Little Stars” Agaty Paleczny. Dzieci miały też do swojej dyspozycji ogródek zabaw.

W czasie oficjalnego otwarcia imprezy ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez Muzeum Polskie w Ameryce. Jego laureatkami zostały Barbara Sołtys i Angelika Kajmowicz. Wyróżnienia wręczali: prezes Rady Muzeum Wallace Ozog, wiceminister Rafał Baniak, dyrektor muzeum Jan Loryś oraz konsul generalny Zygmunt Matynia. O potrzebie podejmowania wspólnych działań na arenie miejskiej, stanowej i federalnej mówił prezes ZNP i KPA Franciszek Spula, który pojawił się na festiwalu w glorii Wielkiego Marszałka Parady.

Obok atrakcji artystycznych ciekawą ofertą dla publiczności były stoiska festiwalowe, na których firmy oferowały specjalne promocje, losowania nagród. Rozdawano przeróżne gadżety i upominki. Informacyjne stoisko prowadziły panie z Konsulatu Generalnego RP. Na swoim chętnie odwiedzanym stoisku bank National City oferował możliwość zapisania się na kartę kredytową, a każdy z aplikantów otrzymywał pamiątkowy szalik kibica.

Ponadto rozdawano upominki dla dzieci i dorosłych – wiele z nich zaprojektowano specjalnie z myślą o polonijnych klientach: podkładki pod myszki, książeczki do kolorowania w języku polskim, odświeżacze do samochodu czy wachlarze z emblematami narodowymi były szczególnie docenianie przez odwiedzających. Z kolei sieć supermarketów Jewel-Osco przygotowała degustację dostępnych na półkach ich sklepów polskich produktów, takich jak soki Tymbark czy woda Nałęczowianka. Konsultanci firmy Ambit Energy oferowali najniższe ceny gazu wraz z całym szeregiem dodatkowych zachęt wobec potencjalnych klientów. Na miejscu znajdowały się także stoiska oferujące pyszne polskie jedzenie z Kasia’s Deli i zaopatrzone w piwo Żywiec oraz wódkę Sobieski bary. Festiwal nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie sponsorów, wśród których byli m.in.: National City, Żywiec, Jewel-Osco i Sobieski.

Celem imprezy, oprócz obchodów święta Trzeciego Maja i celebracji 5. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, było wsparcie polskiego Seminarium im. Biskupa Alfreda Abramowicza. Publiczność miała okazję wesprzeć uczelnię przygotowującą polskich księży do posługi w Archidiecezji Chicago datkami finansowymi. Obecny na imprezie rektor ks. Marek Kasperczyk serdecznie dziękował za hojność i wszystkie datki.

Festiwal „Poland on the Pier” udowodnił po raz kolejny, że Polonia potrafi łączyć wspaniałą rodzinną zabawę ze wspomaganiem szlachetnego celu. Koncert ze swadą i humorem prowadzili Marcin Kania i Urszula Mróz.
Andrzej Baraniak/
NEWSRP.com

Categories: Reportaże

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*