Donald Trump rozpala fanów w Syracuse

fot. Peter Foley/EPA

fot. Peter Foley/EPA

Syracuse w stanie Nowy Jork, sobota 16 kwietnia. Kolejka przed OnCenter, miejscową salą kongresową, zaczęła się ustawiać od czwartej rano. W południe ma tu przybyć Donald Trump, lider wyścigu do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej (GOP).

Trump, miliarder-populista, który zapowiada masowe deportacje nielegalnych imigrantów, rewizję układów o wolnym handlu i kwestionuje sens NATO, prowadzi kampanię przed prawyborami w Nowym Jorku w najbliższy wtorek. Syracuse to ważne miasto, czwarte co do wielkości w stanie.

Półkilometrowa kolejka jego fanów zdaje się nie zwracać uwagi na garstkę demonstrantów z banerami oskarżającymi Donalda o rasizm, którzy protestują za metalową barierką po drugiej stronie ulicy. Barczysty mężczyzna w garniturze i ciemnych okularach ostrzega oczekujących: „Uważajcie na nich, jak który wejdzie do środka, zawiadamiajcie security”.

O dziewiątej drzwi OnCenter się otwierają. Ludzie wchodzący do środka dostają banery z napisami: „Trump, Make America Great Again!” (Trump, przywróć wielkość Ameryce) i „Silent Majority Stands with Trump” (Milcząca większość popiera Trumpa). Hala stopniowo się zapełnia – mieści się w niej ponad 5 tysięcy osób; miejsca tylko stojące. Przeważają mężczyźni, w większości młodzi. Niemal wszyscy są biali. Twarze, ubrania, sugerują, że tłum nie jest „inteligencki”.

W hali ogłuszająca muzyka – przeboje Rolling Stonesów, Eltona Johna, Creedence Clearwater Revival. Ale także – operowe arie. Pavarotti śpiewa „Nessun Dorma”. Nagle z głośników komunikat: „Donald Trump popiera pierwszą poprawkę do konstytucji (wolność słowa). Ci, którzy się z nim nie zgadzają, mają prawo protestować. Ale niektórzy nadużywają jego gościnności (sala głośno buczy). Mogą protestować, ale na zewnątrz. Tutaj odbywa się prywatny event, zapłacony przez pana Trumpa. Więc kiedy ujrzycie kogoś, kto tu protestuje – nie dotykajcie ich, tylko pokażcie ich palcami i krzyczcie: Trump, Trump, aż ochrona przyjdzie i ich usunie”.

Na poprzednich wiecach Trumpa dochodziło do bójek jego zwolenników z protestującymi, które pokazywano potem w telewizji jako dowód, że kontrowersyjny kandydat zachęca do przemocy.

Na godzinę przed zapowiadanym przybyciem Trumpa, oczekujący śpiewają hymn. „Gwiaździsty Sztandar” intonuje miejscowa piosenkarka. Potem jest „God Bless America”. A potem znowu „Nessun Dorma”…

Na podium mówcy zapowiadający głównego gościa – szef lokalnego oddziału GOP, weterani. Jeden z nich recytuje „Pledge of Allegiance”, przysięgę patriotycznej lojalności. Sala powtarza jego słowa w skupieniu.

„Mamy w Waszyngtonie prezydenta, który nie chce żebyśmy byli dumni z Ameryki. No cóż, znaleźliśmy wreszcie faceta, który nie tylko myśli tak jak my, ale i będzie postępował zgodnie z tym, co myśli!…” – mówi stary weteran z brodą.

Trump przybywa z opóźnieniem, 20 minut po dwunastej. Wita go ogłuszający ryk entuzjazmu. Ludzie machają banerami, skandują nazwisko swego idola. „USA, USA, USA!…” – patriotyczna euforia sięga zenitu.

„Kocham Syracuse! My wszyscy kochamy Syracuse, i Nowy Jork, zgadza się? I kochamy Amerykę!” – mówi Trump.

„Yeeee!…” – odpowiada tłum.

„Liczba miejsc pracy w Syracuse spadła o połowę. Infrastruktura w tym regionie jest w rozsypce. W całym kraju fabryki przenoszone są za granicę. Ale to nic – sprowadzimy miejsca pracy z powrotem do Ameryki! Przybędzie ich jak nigdy przedtem!” – mówi Donald.

„Taaak, taaak!!!…”

Trump przechodzi do ataku na rywali.

„Ted Cruz nie lubi was i nie lubi Nowego Jorku! A John Kasich głosował za układem NAFTA, dzięki któremu tracicie pracę!”

Znowu burzliwe owacje – chociaż krytyczne słowa Cruza o „wartościach nowojorskich” odnosiły się do liberalnej metropolii, a nie do całego, bardziej konserwatywnego stanu Nowy Jork.

Teraz kolej na media.

„Patrzcie na nich, tych tam z tyłu” (z tyłu, za barierką, są stanowiska prasy i telewizji). Oni są straszni, nieuczciwi, wciąż kłamią!”

Sala buczy i wygraża dziennikarzom. Media w USA, w tym nawet część konserwatywnych, w większości negatywnie oceniają Trumpa jako pretendenta do Białego Domu.

„Oni nie rozumieją, że to jest ruch (społeczny), jakiego nie było w tym kraju. A przecież nawet ci, co nie lubią Trumpa, przyznają, że nie było dotąd takiego ruchu” – mówi kandydat.

Trump podkreśla, że sam finansuje swoją kampanię i nie jest zależny od żadnych grup nacisku.

„Wszystkich innych można kupić; mnie – nigdy. Wiem to, bo kiedyś sam byłem częścią systemu – wpłacałem datki na kampanie polityków, więc poznałem tę grę i wiem jak system jest skorumpowany i spaczony” – mówi.

„Mamy wspaniały kraj, ale skorumpowanych i niekompetentnych przywódców. Ale my to zmienimy” – kontynuuje.

W tłumie nagłe zamieszanie, krzyki, słychać rytmiczne: „Trump, Trump”. Odezwał się krytyk kandydata. Do protestującego szybko zmierzają ochroniarze.

Chociaż demonstranta właściwie nie było wcale słychać.

„Zabierzcie go stąd! Idź do mamusi!…” – Trump nie przebiera w słowach. „Zabierzcie go, już!”

Donald wraca do tematu miejsc pracy i kurczących się dochodów.

„Pięcioprocentowe bezrobocie (oficjalne dane – PAP) to liczba kompletnie fałszywa. W rzeczywistości to 20 procent. Bo miejsca pracy uciekają. Wy tu mieszkacie, bo kochacie swoje miasto. Zostańcie więc i poczekajcie – ja sprowadzę miejsca pracy z powrotem!”

Znowu burza owacji, chór entuzjazmu.

Kolej na ulubiony temat Trumpa, który powraca w każdym jego wystąpieniu jak refren.

„Zbudujemy wspaniałą granicę, zbudujemy tam mur, prawdziwy mur, który powstrzyma narkotyki i nielegalnych imigrantów!…”

Ryk aprobaty sięga zenitu.

„Nie wpuścimy imigrantów z krajów muzułmańskich, o których nic nie wiemy, skąd dokładnie pochodzą i kim są! Spójrzcie co stało się w Kalifornii!”

Trump nawiązał do ataku terrorystycznego w San Bernardino, w którym zginęło 14 osób, zastrzelonych przez parę islamskich ekstremistów.

„Więc jak – co zbudujemy?!” – pyta kandydat swoich fanów.

„Zbudujemy mur!” – chóralnie odpowiadają zebrani.

„A kto za niego zapłaci?!”

„Meksyk!!!…”

Trump mówi bez przerwy, przeskakując chaotycznie od wątku do wątku, ale z energią, która wyraźnie udziela się jego fanom. Na koniec jest wiązka obietnic, rodzaj podsumowania.

„Odbudujemy nasza armię, tak, że będzie silniejsza niż kiedykolwiek. Już nie wygrywamy – ani militarnie, ani z gospodarką. Ale będziemy znowu wygrywać. W handlu, edukacji i ochronie zdrowia. Pozbędziemy się Obamacare (reforma ubezpieczeń zdrowotnych z inicjatywy prezydenta Obamy – PAP). Będziemy wygrywać tak, jak nigdy przedtem!”

Owacje, skandowanie: „USA, USA, USA!…”

„Nie chcę waszych pieniędzy, chcę tylko waszych głosów!” – mówi Trump.

Koniec przemówienia. Kandydat schodzi ze sceny i funduje prawicę swoim wyborcom. Ludzie tłoczą się do niego, błyskają flesze, ochroniarze pilnują, by nie doszło do niepożądanych incydentów.

Trump nie zawiódł swoich sympatyków. Robert Lax, nauczyciel szkoły podstawowej w Syracuse, mówi, że popiera go, bo najważniejsze jest, by zahamować falę nielegalnej imigracji.

„Nasz kraj zawsze przyjmował imigrantów. Zawsze był na nich otwarty – przyjeżdżali nawet chorzy, analfabeci. Ale dawniej oni się asymilowali, byli dumni, że uczą się angielskiego. A ci, co przybywają teraz, mają w nosie Amerykę, przywożą swoją kulturę i chcą ją nam narzucić. I przyjeżdżają bez papierów. Nie wiemy kto to jest” – mówi.

„Trump tylko mówi to, co wszyscy myślą, tylko boją się powiedzieć” – dodaje.

Nie przeszkadza mu, że Trump obraża mniejszości etniczne i religijne.

„Cóż, każdy jest tylko człowiekiem, nikt nie jest doskonały” – mówi.

Chris Love, monter instalacji metalowych na budowach z Binghamton, N.Y., też przyznaje, że w programie Trumpa najbardziej podoba mu się plan budowy muru na granicy z Meksykiem.

„Epidemia heroiny w USA jest trudna do zwalczenia. Mam przyjaciół, którzy wskutek nałogu okradają własne rodziny. A narkotyki płyną do nas z południa” – mówi.

Dodaje, że trzeba „pozbyć się lobbystów” i ograniczyć wolny handel.

„IBM miał zakłady w naszym regionie, ale teraz przenosi biznes za granicę. Wszystko przeprowadza się do Chin, Meksyku i innych krajów” – narzeka.

Brodacz w okularach, który przedstawia się jako „Dave” (nie podaje nazwiska), mówi, że w Trumpie ujmuje go to, że nie ulega politycznej poprawności.

„Popieram też jego stanowisko w sprawie wolnego handlu. Miejsca pracy w przemyśle wytwórczym w USA zanikają. Podoba mi się też, że sam finansuje swoja kampanię” – mówi.

Przyznaje, że nie wszystko, co głosi Trump, trafia mu do przekonania.

„Nie zgadzam się z jego poglądem, że należy zakazać aborcji. Postulat masowych deportacji nielegalnych imigrantów też nie jest praktyczny. Ale budowa muru na granicy – jak najbardziej” – mówi.

Z Syracuse, NY Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Reportaże, Wybory 2016

Comments

  1. Wanka wstanka
    Wanka wstanka 17 kwietnia, 2016, 09:01

    Glosujac na Trumpa glosujecie na Putina likwidacja NATO jest rownoznaczna z Putinem w Europie wschodniej ta kanalia przechandluje polske za przyjazn z Putlerem

    Reply this comment
  2. kalina
    kalina 17 kwietnia, 2016, 12:15

    Tylko Pan Trump naszym Prezydentem!!!!!!

    Reply this comment
  3. Wanka wstanka
    Wanka wstanka 17 kwietnia, 2016, 13:43

    Kalina twoim moherze

    Reply this comment
  4. Jan
    Jan 17 kwietnia, 2016, 18:59

    Trump mówi jak jest i za to go lubię! Polonia teraz powinna wyraźnie się określić i dać mu pełne poparcie, bo on zostanie prezydentem.Jeśli Polonia chce, aby mieć wsparcie prezydenta w własnych sprawach np. w sprawie wiz to najwyższy czas postawić na Trumpa i głośno się za nim opowiedzieć, bo o swoich wyborcach się nie zapomina.

    Reply this comment
    • kuba
      kuba 17 kwietnia, 2016, 19:17

      Jakis ty glupi…z niego taki zbawiciel jak z walesy w 90r. Ot podstawiona populistyczna marionetka.

      Reply this comment
  5. Wanka wstanka
    Wanka wstanka 17 kwietnia, 2016, 19:52

    Polonia w Chicago juz niedawno wybrala Dude i Kaczynskiego wiec to swiadczy kim sa nasi rodacy Donald Trump niedawno na wiecu sie wypowiadal ze najbardziej lubi ludzi bez wykrztalcenia wiec ma spore szanse na glos polonii

    Reply this comment
  6. asia
    asia 17 kwietnia, 2016, 21:14

    A co ty chcesz glupi bawole od Prezydenta Dudy? Ty stary nielegalny komunisto! Ogladales wiec Pana Trumpa! To popatrz jacy ludzie go popieraja! Przeciwnikami wlasnie sa ludzie niewyksztalceni! Ktorzy maja zero kultury ! A sa to ludzie nielegalnie tu przebywajacy meksiory i afroamerykanie ktorzy boja sie ze straca socjal!

    Reply this comment
    • Aga
      Aga 10 maja, 2016, 12:38

      Kultura ni jak ma sie do wykształcenia!!! Popierają go głownie ludzie bogaci który od wieków sa za republikanami…. W życiu nie zagłosuje na Trumpa to człowiek niezrownowazony emocjonalnie w jednej sekundzie może rozpętać np III wojnę światowa, cham i gbur !- i ty piszesz o ludziach i ich kulturze co w takim razie napiszesz o kulturze Trumpa?

      Reply this comment
  7. Anatol
    Anatol 18 kwietnia, 2016, 17:34

    Asia Chyba ci stary dawno komina nie czyscil wylocz Fox News w swoim beizmencie I idz na spacer do parku I zostaw ten Prozac Trump nie wygra ani z Clinton ani Sandersem wiec popusc zwieracze wiesniaro z serwisu

    Reply this comment
  8. Pit
    Pit 18 kwietnia, 2016, 17:36

    O jest I Jasio nasz polonijny obywatel glupek ze wsi

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 19 kwietnia, 2016, 10:02

      No I kto to mowi ? Pit polonijny kozojeb zobory pod Warszawka ! 🙂

      Reply this comment
  9. amerykanin
    amerykanin 19 kwietnia, 2016, 10:55

    ręce opadają jak się czyta te komentarze.Gdzie jest ta ponoć polska kultura i inteligencja nie wspomnę już o jakiejkolwiek wiedzy politycznej.
    KATASTROFA!

    Reply this comment
  10. Amber
    Amber 19 kwietnia, 2016, 14:12

    jakze chamskie i niskiego poziomu , sa te komentarze , jestescie wszyscy w obcym kraju ,emigranci, legalni lub nie ,co za roznica kto wiesniak czy miastowy????
    kto z czego zyje , z socjalu , czy sprzatania syfow, niech ktorys a was skonczy amerykanski Uniwerstytet , to moze przestanie obrazac swoich rodakow, wszakze amerykanskie farmery tzw, wsiesniaki, lepiej zyja jak wy ,polskie miastowe na emigracji a polskie male miasta to co ??? raj na ziemi ??? ELITA Z WYZSZYCH SFER ???

    Reply this comment
    • Aga
      Aga 10 maja, 2016, 12:41

      Słowo „wiesniak” nie odnosi sie do pochodzenia człowieka wiec to nie o to chodzi czy ze wsi czy z miasta 😉

      Reply this comment
  11. Pit
    Pit 19 kwietnia, 2016, 19:23

    Jasio sa postepy przestales sie jakac obywatelu niedorajdo co jest grane zasilek odebrales i zwrot podatkowy na swoja gromadke?

    Reply this comment
  12. Yankes
    Yankes 19 kwietnia, 2016, 23:58

    Do amerykanin – Ostatnia Polska inteligencja lezy w Katyniu ,Charkowie badz Bykowni -niestety Polska emigracja ostatnich 20 lat ( szczegolnie USA i Europa) to ludzie slabo wyksztaceni, wewnetrznie slabi ,przegrani i z duzym bagazem problemow ktore mieli w kraju a potem na emigracji W polaczeniu z pieniedzmi i „wolnoscia” w nowych ojczyznach oraz szeroko pojetych mas mediow (telewizja,internet, telefon) daje obraz kretyna ktore karmia falszywa reklama(tanich samochodow ,Polskiej kielbasy salonow kosmetycznych itp bzdur To jednak wystarcza aby poczuc sie na tyle mocny ze oceniaja polityke i gospodarke w Polsce z ktorej uciekli O ktorej nic nie wiedzieli nie wiedza i maja ja w dupie Co do polityki Amerykanskiej to przekracza ona percepcje rozumienia wiekszosci Amerykanow i prawie wszystkich Polakow tutaj mieszkajacych Wszystkim Rodakom o ktorych napisalem tyle zlej prawdy zycze MOCY ,ENERGI I ENDORFINY(hormon szczescia)kazdego dnia

    Reply this comment
    • Sarna
      Sarna 22 kwietnia, 2016, 09:39

      sa i tacy ,co maja uniwertyteckie dyplomy i dobre posady , lekarze ,inzyniery itd,zdolnych polakow nie brak ,nawet jak maja akcent potrafia byc wyjsztalceni i z dobrymi zawodami ,nie sa leniwi i brudni ,jak amerykanie zyjacy w brudnych domach i zywiacy sie tatetnymi hot dogami ,czy hamuburgerami ,popijacac soda ,chipsy,pizza chodza do tanich jadalni ,jedzac rekoma ,bo nie znaja widelcow,ludzie rowniez slabo wyksztalceni ,pomimo tego ze urodzeni w USA,CO GORSZA BEZ KULTURY, TEZ WIELE PSYCHOLI ZYJE NA WOLNOSCI,posrod normalnych ludzi i do tego jeszcze ,posiadaja bron,,sa niebezpieczni, takze cudowny i perfekcyjny kraj ,to nie jest i ta sztuczna maska ,how are you ??? Jakie jest Twoje menu Yankesie ??? i dlaczego uzywasz polskiego jezyka ,jak nas tak nisko oceniasz??? dlaczego tyle bamow macie na ulicach, to rowniez wizytowka Ameryki .i amerykanow.

      Reply this comment
    • Aga
      Aga 10 maja, 2016, 12:43

      Hahaah dobrze ze wyjaśniłeś co to endorfina haha niektórym przydałaby sie morfina!

      Reply this comment
  13. Amber
    Amber 20 kwietnia, 2016, 17:55

    JA jestem Amber ,nie Jasio ,Pit masz obseje na punkcie Jasia i przyczepiles sie do niego ,jak rzep do psiego ogona, wszedzie widzisz Jasia , co z Toba zlego ????
    nawiedzony jestes czy uczulony na Jasia, ON to tez czlowiek a nie malpa,przestan szukac wrogow ,bo zaden z ciebie miastowy ideal ,tylko prostacki cham..

    Reply this comment
  14. Marty
    Marty 22 kwietnia, 2016, 12:05

    Najbardziej to smieszne sa Yankesy ,ktore zenia sie z aziatyckimi liliputami ,zezowatymi i kurewskimi ,inni jezdza na Filipiny ,uprawiajac pedofilie, bo tam tanio ,mozna dzieci kupic a wasze kobiety ,to tak rozwydrzone i leniwe ,ze nam splukac swoich odchodow im sie nie che ,nie umieja ani ,nie chca sprzatac czy cokolwiek ugotowac swiezego,, szkoly maja bardzo niski poziom edukacji, dzieci maja dzieci ,latynosci lawinami przekraczaja granice a gracie takich krolow swiata ,smiech na sali Yankesy.,Obama okradl emerytow ,podnoszac wiek emerytalny do 67 ,jak ktos chce lub musi isc w wieku 62 lat ,to moze ,ale 25% z renty rzad zabierze ,wezcie sie do pracy ,zamiast zyc z socjalu i produkowac biede.i krytykowac emigrantow..

    Reply this comment
  15. Yankes
    Yankes 22 kwietnia, 2016, 12:55

    Miod dla duszy czytajac -Marty i Sarna .Ciesze sie ze tacy ludzie przy swoim poziomie tolerancji, poziomie intelektualnym oraz zolci ktora wylewaja – wylewaja ja tutaj a nie w Kraju nad Wisla . Tam wystarczy problemow

    Reply this comment
    • aaa
      aaa 22 kwietnia, 2016, 14:13

      POLACY dobrze znaja Stany zyjac w swoim kraju ,PRAWDA W OCZY KOLE,kiedys mieliscie niewolnikow a dzis emigrantow do wyzysku i kopania po dupie, Yankes z polskim jezykiem .ale ubaw

      Reply this comment
  16. MARTA
    MARTA 22 kwietnia, 2016, 15:27

    kOCHANY I WIELCE WIELMOZNY, TOLERANCYJNY YANKESIE, jestem z dyplomem UniwerSTYtytEckim i PRACUJE NA UNIWERSTYTECIE W STACJI TELEWIZYJNEJ PONAD 30- LAT .WIDZIALAM WIELE NARODOWOSCI STUDTENTOW ,ale amerYkanskie to SPECJALNE UTALENTOWANE LALE I damy srajace pol godziny w kiblach i zostawiajace swoje kupy ,bez splukYWNIA, jak dobrze ze pojawiaja sie teraz automatyczne toalety ,amerykanki najgorsZe puste kobiety na swiecie ,ozen sie wasnie z nimi ,bedziesz sprzatal ich odchody i brudy ,nie czepiaj sie polek ,bo sa czyste ,wspANIALE GOTUJA I NIE CIPAJA DRUGOW , GOOD BUY ZESPSUTY YAKENS ,WOLE POLSKIEGO MEZA SKROMNEGO I NORMALNEGO ,JAK SZTUCZNEGO YANKESA, IDZIC ZJEDZ ROZMROZONEGO HAMBURGERA ZA PARE DOLAROW ALBO STEKA Z DOTATKAMI ZA 100-STO DOLAROW ,TY ZEPSUTY IDIOTO

    Reply this comment
  17. Yankes
    Yankes 22 kwietnia, 2016, 23:58

    Coz Marta -zgrabnie napisane jak przystalo na kobiete z dyplomem Szambo jakie wylewa sie z twojego wnetrza swiadczy ze jestes taka sama suka jak te lale ktore tak dokladnie opisalas Yankes to nazwa ktora przyjolem po Osobie ktora odeszla a byla mi bardzo bliska Moja zona to Ewa,wakacje spedzam w Bieszczadach,jestem dumny z zamkow na Wawelu i Toruniu ale piekny jest tez w Pszczynie . Lubie epoke Romatyzmu i sluchac Dzemu i Kazika Uwazam rze Polska to cudowne miejsce ktorego mi tutaj brakuje i za ktorym tesknie Za rzadko dotykam tamtej Ziemi i oddycham tamtym powitrzem .Tak wiec p. Marto rzadziej pacz do sracza a czesciej do Polskich ksiazek Amen

    Reply this comment
    • Prawda taka
      Prawda taka 23 kwietnia, 2016, 11:10

      yankesie jankesie wez sie za nauke polskiego,bo tyle bledow ortograficznych,ze mam odczyn wymiotny z tych twoich wypocin!

      Reply this comment
    • MMM,
      MMM, 23 kwietnia, 2016, 14:25

      ja JESTEM KOLO 60-SIATKI, JESTES WULGARNY I ZLE WYCHOWANY ,MOJ MAZ TEZ JEST PO AMERYKANSKICH STUDIACH ,30 LAT PO SLUBIE,RAZEM, bez rozwodow czy separacji ,dzieci po studiach i na stanowiskach,my nie jezdzimy do Polski i nie wracamy ,trzeba miec swoja godnosc, honor i dyscyplina, jak ma sie amerykanskie obywatelstwo,co nie oznacza ze mamy nisko klaniac sie zepsutym amerykanom i im dupy lizac ,pomyslnosci zycze ,bo brak tobie szacunku do starych i madrych ludzi. nasze stanowiska i praca na Uniwerdtytecie ,jest do sprawdzenia w internecie.

      Reply this comment
  18. polonus
    polonus 25 kwietnia, 2016, 09:35

    YANKES POLACZK -grajacy amerykanskiego cwaniaczka, tak samo ma problemy z angielskim jak i z polskim jezykiem ,nieuk bez kultury ,cierpiacy na depresje emigracyjna lub osobista,nienawidzi i krytykuje polonia ,bo on jest czyms lepszym a tak naprawde to ,amerykanskim zerem..

    Reply this comment
    • Macias
      Macias 21 maja, 2016, 14:08

      Moim skromnym zdaniem całej Polonii amerykańskiej powinno się odebrać prawo głosu w polskich wyborach…. To jest debilizm , że Wy macie prawo wybierać Nam władzę w Polsce…. Kaczyński Duda i Szydło to totalne nieporozumienie. Totalnym nieporozumieniem jest też całkowity brak mózgu i szarych komórek u rodaków za Wielką Wodą…. Wy jesteście, może nie wszyscy, ale większość ograniczonym imbecylami… Kilka dni temu byłem na wakacjach w USA… Mam dramatyczne przemyślenia na temat Polonii…. To jest jakiś zascianek… A najlepsze są teksty, jacy to lepsi jesteście od „Meksykow” i „czarnuchow”….. Pieprzycie jakieś głupoty o uchodźcach w Europie, czyt. Muslims, jakie to brudny itp. I to mówicie Wy, ludzie, którzy sami błagam Amerykanów, żeby Was przyjęli, sprzatacie w dużej mierze ich kable, i narzekacie na politykę otwartych drzwi, ale gdyby nie ta polityka, gdyby nie zielona karta to dalej miezzkalibyscie w swoim polskim korwidolku….. Jesteście rasistami, homofobamihomofobami, I nawet tak duży i otwarty kraj jak USA nie daje rady zmienić Waszych małych mózgów…. Żal Was słuchać i do Was się przyznawać

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*