Włochy. Rekordowo wysokie zaufanie do papieża, wyjątkowo niskie do Kościoła

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Włosi obdarzają rekordowo wysokim zaufaniem papieża Franciszka i wyjątkowo niskim Kościół – takie wyniki sondażu publikuje w środę „La Repubblica”. Dodaje, że nigdy rozdźwięk między poparciem dla papieża i Kościoła, który czuje się „oblężony”, nie był tak duży.

„Najbardziej kochany papież nie przynosi poparcia Kościołowi” – tak rezultaty ankiety podsumowuje rzymski dziennik. W ich analizie zauważa, że to innowacyjny zapał papieża doprowadził do tak wielkiej przepaści między zaufaniem do niego i do instytucji Kościoła. Tak duża nie była ona za poprzednich pontyfikatów – podkreślono.

Z sondażu Instytutu Demos&Pi wynika, że zaufanie do papieża Franciszka ma 84 procent ogółu Włochów – wierzących i niewierzących, a do Kościoła – zaledwie 47 procent.

Przypomina się, że w 2003 roku Jana Pawła II zaufaniem obdarzało 77 procent Włochów, a Kościół – 63 procent.

Gdy papieżem został Benedykt XVI, zaufanie do niego w kolejnych latach pontyfikatu wynosiło około 51-54 procent.

Kościół cieszył się zaś wtedy zaufaniem 44-47 procent mieszkańców Italii.

W roku wyboru Franciszka, czyli w 2013, ufało mu 86 procent Włochów. W ciągu kilku miesięcy, zauważono, nastąpił wzrost o jedną trzecią. Wskaźnik zaufania do Benedykta XVI tuż przed jego ustąpieniem w lutym 2013 roku wynosił tylko 53 proc.

„Papież Franciszek jednoczy uczucia Włochów, niezależnie od wiary i praktyk religijnych. Kościół natomiast dzieli, nie tylko z racji wiary, lecz również dlatego, że nie zawsze prezentuje wiarygodny wizerunek”, także z powodu zachowań, których papież Franciszek nie waha się piętnować” – zaznacza gazeta.

Konstatuje następnie, że niektóre środowiska uważają wręcz, iż papież Bergoglio jest „zbyt popularny” i „zbyt otwarty”.

„Tymczasem Kościół w obecnych czasach czuje się zagrożony z powodu sekularyzacji, kultury konsumpcjonizmu” – zauważono w komentarzu.

„Ten papież za bardzo podoba się zbyt wielu, by zostać zaakceptowany bez problemu przez Kościół – fortecę, oblężoną przez świat” – pisze lewicowy dziennik.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*