Włochy: polski zwyczaj święcenia pokarmów w ponad 20 kościołach

Włochy: polski zwyczaj święcenia pokarmów w ponad 20 kościołach

We Włoszech, gdzie nieznana jest tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, Polacy mogą to uczynić w ponad 20 kościołach w całym kraju – od Sycylii na południu Italii po Trydent na północy. Wszędzie od rana z udekorowanymi koszyczkami przybywają tłumy ludzi.

Najwięcej osób na obrzędzie święcenia pokarmów gromadzi się w polskim kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika koło placu Weneckiego w Rzymie. Polacy przychodzą też do kościoła w podrzymskiej miejscowości Passoscuro w okolicy, gdzie mieszka wielu Polaków, a także w Rocca di Papa koło Wiecznego Miasta. Święcenie pokarmów odbyło się rano w klasztorze franciszkanów w Santa Severa koło stolicy.

W Mediolanie, gdzie znajduje się liczna wspólnota polska, pokarmy wielkanocne święcono w kościele Santa Maria alla Porta. Na Sardynii zaś obrzęd ten odbył się w jednej z parafii w Alghero.

Na sporządzonej przez polonijne pismo „Nasz świat” mapie miejsc we Włoszech, gdzie kultywowana jest ta polska tradycja, są też kościoły w Agropoli i w Salerno w regionie Katania na południu, w mieście Ascoli Piceno w Marche, w Terni, w Katanii na Sycylii, w Modenie, Rawennie i w Turynie. W Padwie błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych odbywa się kaplicy na placu przed Bazyliką św. Antoniego, a w mieście Porcia we Friuli- Wenecji Julijskiej- w tamtejszej katedrze.

Także na północy Włoch, w Treviso i Trydencie Polacy gromadzą się na ceremonii ze święconkami. (PAP)

fot. EPA/GRZEGORZ JAKUBOWSKI POLAND OUT

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*