Włochy. Papież odwiedził tereny dotknięte przez trzęsienie ziemi

Papież w ruinach Amatrice we Włoszech fot.Matteo Guidelli/EPA

Papież w ruinach Amatrice we Włoszech fot.Matteo Guidelli/EPA

Papież Franciszek odwiedził we wtorek tereny zniszczone w sierpniowym trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech. Był w miejscowości Amatrice, gdzie zginęła większość z 297 ofiar kataklizmu. Jego wizyty oczekiwano, ale nie została zapowiedziana.

Już kilka dni po trzęsieniu ziemi z 24 sierpnia papież powiedział, że chciałby pojechać na zdewastowane tereny. O to, kiedy to zrobi, dziennikarze pytali Franciszka w niedzielę podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Baku do Rzymu.

Odparł wówczas, że termin wizyty ustali po powrocie do Watykanu. Zastrzegł zarazem, że chce tam pojechać prywatnie; sam, „jako ksiądz, biskup, papież”.

Media podkreślają, że papież wybrał dzień szczególny: uroczystość świętego Franciszka z Asyżu, patrona Włoch i swojego pontyfikatu. Franciszkowi towarzyszył biskup pobliskiego miasta Rieti, Domenico Pompili.

Papież przyjechał rano nieoczekiwanie do Amatrice w stołecznym regionie Lacjum, gdzie poszedł od razu do tymczasowej szkoły w baraku, wzniesionym przez Obronę Cywilną. Rozmawiał tam z uczniami i nauczycielami.

Przed szkołą Franciszek zwrócił się do mieszkańców miejscowości, którzy przybyli natychmiast na wiadomość o jego obecności. Wyjaśnił, że nie przyjechał zaraz po trzęsieniu ziemi, bo wiedział, że jego wizyta utrudniłaby tylko ich sytuację. „Nie chciałem przeszkadzać i wolałem, żeby minęło trochę czasu” – dodał.

„Ale od pierwszego momentu czułem, że muszę przyjechać do was, po prostu po to, by powiedzieć wam, że jestem z wami blisko i że modlę się za was” – mówił papież. Dodał: „Idziemy naprzód, zawsze jest przyszłość. Jest tylu bliskich, którzy nas opuścili, którzy zginęli tu w gruzach”. Razem z mieszkańcami Franciszek odmówił modlitwę za ofiary.

Następnie skierował słowa otuchy: „Patrzcie zawsze naprzód. Odwagi i pomagajcie sobie nawzajem”.

Papież był także w zamkniętej, tzw. czerwonej strefie miasteczka, gdzie leżą gruzy zniszczonych budynków, a inne grożą zawaleniem. W milczeniu modlił się wśród ruin domów mieszkalnych. Rozmawiał z mieszkańcami, między innymi z mężczyzną, który w trzęsieniu ziemi stracił żonę i dwoje dzieci.

Dłuższą chwilę spędził ze strażakami. Dziękował im za pracę i zapewnił o swej modlitwie. Wysłuchawszy ich opowieści o akcji ratunkowej papież powiedział: „Chcę mieć z nimi wszystkimi zdjęcie, bo to oni ratują ludzi”.

Według watykańskich mediów papież ma odwiedzić też dwie inne zniszczone miejscowości: Accumoli i Arquata del Tronto.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*