Watykan/Papież: Kościół musi być zawsze otwarty i gościnny

fot.Maurizio Brambatti/EPA

fot.Maurizio Brambatti/EPA

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym, że Kościół musi być zawsze otwarty i gościnny. To nie jest „zamknięta sekta” ani „muzeum” – mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie.

„Kościół ma formę rodziny i to rodziny specjalnej, a nie ekskluzywnej, zamkniętej sekty” – oświadczył Franciszek. Następnie dodał: „Kościół nie może nie mieć formy gościnnego domu, z otwartymi zawsze drzwiami”.

„Kościoły i parafie, które mają zamknięte drzwi, nie powinny nazywać się kościołami, ale muzeami” – powiedział papież zwracając się do ponad 20 tysięcy osób zebranych na placu Świętego Piotra.

Wyraził przekonanie, że pilną potrzebą jest zacieśnienie „sojuszu między rodziną a wspólnotą chrześcijańską”. Aby do tego doszło potrzebna jest – według Franciszka – „inteligentna wiara”. „Takie przymierze – dodał papież – pełni kluczową rolę, aby móc przeciwstawić się ośrodkom ideologicznym, finansowym, politycznym”.

„Czy pokładamy nasze nadzieje w tych ośrodkach władzy? Nie, pokładamy nadzieje w ośrodkach miłości, pełnych ludzkiego ciepła, ewangelizujących, opartych na solidarności, udziale, a także na przebaczeniu między nami” – podkreślił Franciszek.

Zwracając się do Polaków powiedział: „Życzę wam wszystkim, by wasze rodziny stawały się małym, domowym Kościołem”, wspólnotami przekazywania wiary, życia, nadziei i miłości. Niech rodziny „będą dla innych solą ziemi i światłem świata” – dodał papież. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*