Watykan. Rozpoczął się szczyt na temat walki z pedofilią

Watykan. Rozpoczął się szczyt na temat walki z pedofilią

Papież Franciszek zaapelował o leczenie „ciężkich ran, które skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wierzących”. O potrzebie konkretnych działań i oczyszczenia mówił otwierając w czwartek szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele.

Spotkanie w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy.

To pierwsze takie globalne wydarzenie w historii Kościoła.

Udział w czterodniowym szczycie biorą przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich. Polskę reprezentuję wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Marek Jędraszewski.

W przemówieniu inaugurującym obrady Franciszek podkreślił zwracając się do uczestników ze wszystkich kontynentów: „W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich, którego sprawcami byli ludzie Kościoła, postanowiłem wezwać was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, przełożonych zakonów i odpowiedzialnych, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i z uległością słuchali też wołania najmniejszych, którzy proszą o sprawiedliwość”.

„Na naszym spotkaniu spoczywa ciężar odpowiedzialności duszpasterskiej i kościelnej, która zobowiązuje nas do tego, by dyskutować razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, jak uporać się z tym złem, które dręczy Kościół i ludzkość” – oświadczył papież.

Zaznaczył jednocześnie: „Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostego i łatwego do przewidzenia potępienia, lecz opracowania konkretnych i skutecznych kroków”.

Papież mówił, że rozpoczyna się tym samym droga w duchu „szczerej i jasnej wypowiedzi, odwagi i konkretności”.

„Proszę Ducha Świętego, by nas wspierał w tych dniach i pomagał nam przekształcić to zło w szansę na uświadomienie i oczyszczenie. Niech Maryja Dziewica oświeca nas, byśmy starali się uleczyć ciężkie rany, jakie skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wśród wierzących”.

Spotkanie potrwa do niedzieli. W jego trakcie uczestnicy obrad wysłuchają świadectw ofiar i będą prowadzić dyskusje. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a w niedzielę msza, po której papież wygłosi końcowe przemówienie.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*