Watykan. Polscy leśnicy przywieźli 100 sadzonek dębów na stulecie niepodległości

Watykan. Polscy leśnicy przywieźli 100 sadzonek dębów na stulecie niepodległości

Polscy leśnicy przywieźli do Watykanu na audiencję generalną papieża Franciszka 100 sadzonek dębów, które zostaną posadzone z okazji stulecia niepodległości Polski. Papież pochwalił ten gest i mówił o obowiązku ochrony środowiska poprzez codzienne działania.

Zwracając się podczas środowej audiencji do Polaków, Franciszek pozdrowił polskich leśników i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.

„Przywieźli oni sto sadzonek dębów, które z okazji stulecia niepodległości Polski zostaną posadzone jako znak zaangażowania na rzecz ochrony środowiska” – wyjaśnił.

Papież przywołał następnie swe słowa z ekologicznej encykliki „Laudato si'”: „Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko”.

„Wszystko to jest częścią szczodrej i godnej kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku” – dodał.

Franciszek pozdrowił także pielgrzymów z Ukrainy i zapewnił ich, że modli się o „uzdrowienie ran zadanych w wyniku wojny oraz o dary pokoju dla umiłowanej ziemi ukraińskiej”.

Wezwał również do modlitwy za Kościół w Chinach w związku z przypadającą w czwartek uroczystością Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, szczególnie czczonej w sanktuarium w Szeszan koło Szanghaju.

„Święto to zachęca nas do duchowego zjednoczenia ze wszystkimi katolikami, którzy mieszkają w Chinach. Modlimy się za nich do Matki Bożej, aby mogli przeżywać swoją wiarę z hojnością i spokojem oraz by umieli wykonywać konkretne gesty braterstwa, zgody i pojednania w pełnej komunii z Następcą Piotra” – powiedział papież.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.pxhere.com

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*