Watykan. Papież przyjął na audiencji prezydenta Francji

Watykan. Papież przyjął na audiencji prezydenta Francji

Papież Franciszek przyjął we wtorek na audiencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wśród tematów rozmów Watykan wymienił ochronę środowiska, migrację i zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktów. Macron przyjechał do Watykanu z żoną Brigitte.

To była pierwsza wizyta urzędującego od ponad roku prezydenta Francji w Watykanie. W jej trakcie spotkał się on również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Po tych rozmowach watykańskie biuro prasowe w wydanej nocie poinformowało, że „podkreślono dobre stosunki bilateralne między Stolicą Apostolską a Francją” oraz „zaangażowanie Kościoła i wkład religii w promocję dobra wspólnego kraju”.

Jako tematy rozmów wymienione zostały w komunikacie „ochrona środowiska, migracje i wielostronne zaangażowanie na rzecz zapobiegania konfliktom oraz ich rozwiązywania, szczególnie w odniesieniu do rozbrojenia”.

„Rozmowa umożliwiła również wymianę ocen niektórych sytuacji konfliktowych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Nie zabrakło także wspólnej refleksji nad perspektywami projektu europejskiego” – głosi nota Watykanu.

Papież otrzymał od prezydenta Francji ozdobnie oprawione historyczne wydanie książki francuskiego pisarza katolickiego Georges’a Bernanosa „Pamiętniki wiejskiego proboszcza” w języku włoskim. „Czytałem wiele razy, dobrze mi to zrobiło” – wyznał zadowolony z prezentu Franciszek.

Papież wręczył zaś Macronowi pamiątkowy medal przedstawiający świętego Marcina, który oddaje swój płaszcz ubogiemu. Franciszek wyjaśnił przywódcy Francji znaczenie tego wizerunku mówiąc: „Podkreśla on powołanie rządzących do pomocy ubogim”. „Wszyscy jesteśmy ubodzy” – dodał.

Na pożegnanie prezydent Macron pocałował papieża w oba policzki.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Na zdjęciu: Emmanuel i Brigitte Macron podczas spotkania z papieżem Franciszkiem
fot.ALESSANDRA TARANTINO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*