Watykan. Papież: przebaczenie grzechów to nie pralnia, gdzie usuwa się plamy

Papież Franciszek fot.Alessandro Di Meo/EPA

Papież Franciszek fot.Alessandro Di Meo/EPA

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że przebaczenie grzechów jest ich definitywnym przekreśleniem. „To nie jest pralnia, do której zanosimy ubranie i gdzie usuwają plamę. Bóg wykreśla nasz grzech, wyrywa z korzeniem” – dodał.

W kolejnej katechezie na temat miłosierdzia papież mówił, że wraz z przebaczeniem grzechów grzesznik staje się „czysty”. „Każda plama zostaje usunięta, a on jest bielszy niż śnieg” – wyjaśnił.

Zwrócił się do wiernych: “Jeśli ktoś nie czuje się grzesznikiem, niech podniesie rękę”. „Wszyscy nimi jesteśmy” – zauważył.

Franciszek wskazywał, że ci, którzy doznali łaski przebaczenia, mogą uczyć innych, by więcej nie grzeszyli. Zaznaczył następnie, że niektórzy mogą powiedzieć: „Jestem słaby, upadam, upadam”.

„Kiedy upadasz, podnoś się. Co robi dziecko, kiedy upada? Podnosi rękę do taty lub mamy, by je podnieśli. My róbmy to samo. Bóg weźmie twoją rękę i pomoże ci wstać; to jest godność przebaczenia” – tłumaczył papież.

Zwracając się do Polaków Franciszek podkreślił: „Przebaczenie Boga jest tym, czego potrzebujemy wszyscy i jest ono największym znakiem Jego miłosierdzia. Wszyscy jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy miłosierdzia”. „Wszyscy też jesteśmy wezwani, abyśmy przebaczając innym, stawali się świadkami miłosierdzia” – dodał.

W audiencji, przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa, udział wzięło około 30 tysięcy osób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*