Watykan. Papież: mafioso nie może być chrześcijaninem

Watykan. Papież: mafioso nie może być chrześcijaninem

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że mafioso nie może być chrześcijaninem. Mówił też, że ludzie „zepsuci” i skorumpowani „źle skończą”.

W katechezie papież podkreślił: „Pomyślmy o tak zwanych chrześcijanach mafiosach. Oni z chrześcijanami nie mają nic wspólnego”.

„Mówią, że są chrześcijanami, ale niosą śmierć w duszy i innym” – dodał Franciszek. Następnie wezwał: „Módlmy się za nich, aby Pan dotknął ich duszy”.

„Chrześcijanin nie może żyć ze śmiercią w duszy ani być przyczyną śmierci” – oświadczył.

Papież mówił też, że są „udawani chrześcijanie”, którzy głoszą zmartwychwstanie Jezusa, ale „żyją w korupcji” i zepsuciu.

„Ci udawani chrześcijanie źle skończą. Chrześcijanin jest grzesznikiem, wszyscy nimi jesteśmy, ja nim jestem, ale mamy pewność przebaczenia. Osoba skorumpowana udaje, że jest kimś szlachetnym, ale faktycznie w sercu ma zgniliznę” – zauważył.

To według Franciszka jest „smutne i bolesne”.

Na początku rozważań na temat Triduum Paschalnego Franciszek zwrócił się do tysięcy wiernych z pytaniem: „Które święta są ważniejsze w naszej wierze – Boże Narodzenie czy Wielkanoc?”.

Przypominając, że jest to Wielkanoc, wyznał: „Ja do 15. roku życia myślałem, że Boże Narodzenie”.

Papież zauważył ponadto, że w wielu krajach panuje zwyczaj witania się słowami „Chrystus zmartwychwstał”. „Jedynym, który usprawiedliwia, który sprawia, że człowiek rodzi się na nowo jest Jezus Chrystus” – wyjaśnił.

Zwracając się do obecnych na placu Świętego Piotra Polaków, papież mówił: „Przygotujmy się do wejścia w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Pana, które na nowo będziemy przeżywali podczas Triduum Paschalnego”.

„Niech nam w tej duchowej podróży towarzyszy Najświętsza Maryja Panna. Niech wyjedna nam łaskę wewnętrznego zaangażowania w celebracje nadchodzących dni, aby nasze serce i nasze życie były nimi prawdziwie przemienione. Życzę wam radosnej i świętej Wielkanocy i z serca wam błogosławię” – dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.GIUSEPPE LAMI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*