Watykan. Papież: Kościół nie potrzebuje brudnych pieniędzy

Papież Franciszek fot.Ettore Ferrari/EPA

Papież Franciszek fot.Ettore Ferrari/EPA

Papież Franciszek powiedział podczas środowej audiencji generalnej, że Kościół „nie potrzebuje brudnych pieniędzy, ale otwartych serc”. Apelował o niesienie pomocy uchodźcom, przypływającym do Europy.

W kolejnej katechezie na temat miłosierdzia papież podkreślił: „Myślę o niektórych dobrodziejach Kościoła, którzy przychodzą z datkiem mówiąc: +weź, to na Kościół+, ale to jest owoc krwawicy wyzyskiwanych, maltretowanych, zniewalanych ludzi, którzy są źle opłacani. Ja mówię: +proszę zabierz swój czek, spal go+”. Na słowa te wierni zareagowali owacją.

Franciszek dodał: „Do Boga trzeba zbliżać się z czystymi rękoma, unikając zła i czyniąc dobro oraz sprawiedliwość”.

Papież nawiązując do słów proroka Izajasza apelował o to, by „dążyć do sprawiedliwości, pomagać uciśnionym, oddać sprawiedliwość sierotom”. Następnie zwrócił się do wiernych: „Pomyślcie o tylu uchodźcach, którzy przypływają do Europy i nie wiedzą dokąd iść”.

“Jeśli czyni się dzieła miłosierdzia, a wśród nich jest pomoc uchodźcom – stwierdził papież – wtedy grzechy stają się białe jak śnieg”. Jego zdaniem dzięki temu narody będą mogły żyć w pokoju. “To jest cud miłosierdzia” – wyjaśnił.

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział: „Trwający Jubileusz Miłosierdzia uświadamia nam, że do Boga trzeba zbliżać się z czystym sercem, wyrzekając się zła i grzechu, kierując się sprawiedliwością, dzieląc się z innymi dobrem i miłością”. „Niech nasze życie będzie ufnym pielgrzymowaniem do domu Miłosiernego Ojca, który z radością dostrzega nasz żal, chęć przemiany, nawrócenie, postanowienie poprawy” – dodał papież.

W audiencji na placu Świętego Piotra uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*