Watykan. Papież: chrześcijaństwo to nie ideologia, ale pielgrzymka wiary

Papież Franciszek fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym podczas audiencji generalnej, że chrześcijaństwo „nie jest ideologią czy systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary”. Dodał, że „zamknięte, racjonalistyczne serce” nie jest w stanie zrozumieć chrześcijaństwa.

„Chrześcijaństwo jest łaską” – mówił Franciszek. Rdzeniem wiary, jak wskazywał, jest zmartwychwstanie Jezusa.

Papież zauważył, że dzięki dramatycznej historii świętego Pawła, którego życie całkowicie przemieniło spotkanie z Jezusem, można zrozumieć istotę chrześcijaństwa. “A Paweł nie był ministrantem, był prześladowcą” chrześcijan, „dumnym ze swych przekonań” – przypomniał Franciszek.

Wskazywał wiernym, że być chrześcijaninem oznacza „nie wychodzić od śmierci, ale od miłości Boga” i zmartwychwstania.

„Gdyby wszystko skończyło się śmiercią, mielibyśmy w Jezusie wzór najwyższego oddania, ale to nie rozbudziłoby naszej wiary” – tłumaczył papież. Dodał, że dlatego Jezusa nie należy uważać za „bohatera”.

„A gdy zapytają nas o przyczyny naszego otrzymanego w darze uśmiechu i naszego cierpliwego dzielenia się, wtedy możemy odpowiedzieć, że Jezus jest nadal tutaj, że wciąż żyje wśród nas” – powiedział Franciszek. Zachęcił Polaków, by głosić to „z pokojem i radością płynącą z wiary”. (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*