Watykan: obowiązkiem Kościoła jest zgłaszanie przypadków pedofilii

Watykan: obowiązkiem Kościoła jest zgłaszanie przypadków pedofilii

Przedstawiciele Kościoła mają obywatelski, moralny i etyczny obowiązek zgłaszać przypadki pedofilii oraz współpracować ze świeckim wymiarem sprawiedliwości – przypomniał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O’Malley.

W wydanym w poniedziałek komunikacie, rozpowszechnionym przez Watykan, amerykański hierarcha przypomniał słowa papieża Franciszka o tym, że czyny wykorzystywania dzieci „nie mogą być nigdy więcej utrzymywane w tajemnicy”.

Następnie oświadczył: „My, przewodniczący oraz inni członkowie komisji pragniemy stwierdzić, że nasze zobowiązania wobec prawa cywilnego muszą być oczywiście szanowane, ale niezależnie od nich wszyscy mamy obowiązek moralny i etyczny zgłaszać domniemane przypadki władzom cywilnym, które mają zadanie ochrony naszego społeczeństwa”.

Arcybiskup Bostonu, gdzie w przeszłości doszło do jednego z największych w USA skandali pedofilii i jej tuszowania, powiedział następnie, że w jego kraju opracowano dokument zobowiązujący w wyraźny sposób wszystkie diecezje i cały ich personel do zgłaszania władzom państwowym informacji o podejrzeniach nadużyć.

Wydany komunikat ma zapewne związek z niedawnymi spekulacjami prasy, zdementowanymi przez Watykan, o rzekomym istnieniu nowej instrukcji Stolicy Apostolskiej, w której miało znaleźć się stwierdzenie, iż Kościół nie ma obowiązku informować świeckiego wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii w swych szeregach.(PAP)

fot.korneker/pixabay.com

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*