Watykan. Obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia

Watykan. Obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia
fot.Radek Pietruszka/EPA

fot.Radek Pietruszka/EPA

Wezwaniom do działania na rzecz obrony środowiska naturalnego towarzyszyły watykańskie obchody pierwszego Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia pod przewodnictwem papieża Franciszka we wtorek. Przypomniano apel papieża o „ekologiczne nawrócenie”.

Dzień Modlitw, obchodzony razem z prawosławnymi, Franciszek ustanowił 6 sierpnia. Inicjatywę tę uznano za naturalne następstwo jego ekologicznej encykliki „Laudato si’”.

„Módlmy się i działajmy” – taki apel papieża jeszcze przed nabożeństwem w Watykanie zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Podczas liturgii słowa w bazylice Świętego Piotra kazanie wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa. „Nikt nie może poważnie służyć sprawie ochrony stworzenia, jeśli nie ma odwagi wskazać palcem piętnując gromadzenie bogactw w rękach niewielu i tyranię pieniądza, który jest tego miarą” – mówił, nawiązując także do społecznego przesłania encykliki papieża na temat ekologii.

„Wiara w Boga Stwórcę i w człowieka stworzonego na obraz Boga nie jest zagrożeniem, ale raczej gwarancją dla stworzenia, i to najsilniejszą ze wszystkich. Według niej człowiek nie jest absolutnym panem innych stworzeń; musi zdać sprawę z tego, co otrzymał” – powiedział włoski zakonnik.

Następnie stwierdził: “Dowodem na to, że to nie wizja biblijna sprzyja nadużyciom człowieka wobec stworzenia, jest to, że mapa zanieczyszczenia środowiska nie pokrywa się z szerzeniem się wiary biblijnej czy innych religii, ale raczej z dziką industrializacją, skierowaną tylko na zysk i na korupcję, która tłumi wszystkie protesty i odporna jest na wszelką władzę prawa”.

Kaznodzieja podkreślił, że patron obecnego papieża, Święty Franciszek z Asyżu wskazuje drogę radykalnej zmiany w relacjach z przyrodą; mają one polegać na „zastąpieniu posiadania kontemplacją” – wyjaśnił.

„Franciszek nie miał wizji globalnej i planetarnej problemu ekologicznego, lecz wizję lokalną, natychmiastową. Myślał o tym, co mógł uczynić on i ewentualnie jego współbracia” – wyjaśnił kaznodzieja. Jego zdaniem również w tym kryje się ważna obecnie wskazówka, którą opisał posługując się popularnym sloganem: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Ojciec Raniero Cantalamessa dodał, że gdyby święty Franciszek żył dzisiaj, do swego kantyku „Pochwała stworzeń”, znanego też jako „Pieśń słoneczna” dopisałby następującą zwrotkę: „Pochwalony bądź, mój Panie, za tych wszystkich, którzy działają na rzecz ochrony naszej siostry, Matki Ziemi; naukowców, polityków, przywódców wszystkich religii i ludzi dobrej woli”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*