Watykan. Narada nt. migrantów i dialogu z islamem, papież nie zmienia planów

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Migranci i dialog z islamem były tematem poniedziałkowej narady papieża Franciszka z szefami urzędów Kurii Rzymskiej – podał Watykan. Poinformowano też, że papież nie zmienił swych planów po zamachach terrorystycznych w Paryżu. Wkrótce jedzie do Afryki.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi wyjaśnił po spotkaniu Franciszka z kardynałami i arcybiskupami stojącymi na czele kongregacji i rad, że tematy rozmowy, w tym dialog międzyreligijny, zwłaszcza z islamem, zostały wybrane już przed kilkoma miesiącami.

Watykan potwierdził zapowiedzianą na koniec listopada papieską pielgrzymkę do Afryki, której etapami będą Kenia, Uganda i Republika Środkowoafrykańska.

„Kontynuujemy przygotowania do podróży, tak jak chce tego papież” – oświadczył ks. Lombardi. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy Franciszek zrealizuje wszystkie jej punkty. Pytanie dziennikarzy dotyczyło obaw wynikających z eskalacji konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej. Wcześniej informowano, że wywiady krajów europejskich ostrzegły w raporcie przed wysokim ryzykiem związanym z wizytą Franciszka w tym kraju, wstrząsanym przemocą na tle religijnym i pogrążonym w chaosie z powodu konfliktu. Nie wykluczano, że pobyt papieża w tym kraju może zostać odwołany.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że papież mimo ostrzeżeń nie zamierza zrezygnować z tego etapu pielgrzymki.

Ksiądz Lombardi mówił zaś przed kilkoma dniami: „Decyzja o podróży zależy od Ojca Świętego”

“Papież bardzo pragnie udać się do Afryki, by głosić świadectwo miłości Boga na kontynencie bardzo umiłowanym przez Kościół i przeżywającym problemy, konflikty, nienawiść i przemoc” – zapewnił w poniedziałek rzecznik.

Z kolei watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin w wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego „La Croix” powiedział, że po piątkowych zamachach nic nie zmienia się w agendzie Franciszka.

Zapytany o to, czy zagrożone jest bezpieczeństwo papieża, kardynał Parolin odparł: „To, co wydarzyło się we Francji, pokazuje w jeszcze bardziej ewidentny sposób, że nikt nie może uważać, że nie dotyczy go groźba terroryzmu”.

„Watykan może być celem z powodu swego religijnego znaczenia. Poziom środków bezpieczeństwa Watykanu i okolic może zostać podniesiony” – dodał sekretarz stanu. Podkreślił zarazem, że nie można dać się „sparaliżować przez strach”.

W poniedziałkowym wywiadzie kardynał Parolin mówił też o Roku Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia.

„W świecie poszarpanym przez przemoc to właściwy moment, by zacząć ofensywę miłosierdzia. Można zrozumieć, że po zamachach pojawiła się chęć odwetu, ale trzeba ją naprawdę zwalczyć” – oświadczył kardynał Parolin.

Jak powiedział, życzeniem papieża jest to, by Rok Miłosierdzia służył spotkaniu ludzi, zrozumieniu i przezwyciężeniu nienawiści.

Ten cel zdaniem sekretarza stanu powinien być po atakach w Paryżu jeszcze bardziej wyraźny. Dlatego, uważa kardynał Parolin, muzułmanie mogliby zostać „zaangażowani w Rok Święty”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*