Watykan. Możliwa wizyta papieża na greckiej wyspie Lesbos

fot.Giorgio Onorati/EPA

fot.Giorgio Onorati/EPA

Watykan zasugerował we wtorek, że możliwa jest wizyta papieża Franciszka w Grecji. Tak rzecznik ks. Federico Lombardi odniósł się do informacji mediów o tym, że Franciszek w połowie kwietnia odwiedzi wyspę Lesbos, by wesprzeć przebywających tam uchodźców.

W mediach, powołujących się na źródła kościelne w Grecji, pojawiła się data 14 lub 15 kwietnia jako możliwy termin papieskiej wizyty.

Komentując te doniesienia ksiądz Lombardi oświadczył: „To temat, o którym się mówi, nawiązano kontakty. Nie dementuję pogłosek, ale w chwili obecnej nie mogę powiedzieć nic więcej, bo nie ma definitywnych decyzji, dat ani programu”.

Papież – pisze Ansa – bardzo pragnie złożyć taką jednodniową wizytę, a zaprosili go przedstawiciele greckiej Cerkwi.

Zwraca się uwagę na to, że w przygotowaniach bierze się pod uwagę wyjątkowo trudną sytuację panującą na Lesbos z powodu obecności tysięcy uchodźców, głównie z Syrii.

W pierwszych komentarzach watykaniści podkreślają, że byłby to gest o wielkim symbolicznym znaczeniu; podobnie jak pierwsza podróż Franciszka na początku jego pontyfikatu, w lipcu 2013 roku na włoską wyspę Lampedusa, wówczas największy symbol kryzysu migracyjnego.

Według portalu Vatican Insider wizyta na greckiej wyspie, na którą przypływa obecnie najwięcej uchodźców, będzie bardzo krótka, a przygotowania do niej są błyskawiczne.

Greckie źródła, na które powołuje się portal dziennika „La Stampa”, informuje, że wizyta została uzgodniona z tamtejszą Cerkwią. 21 marca szczegóły podróży omawiał w Rzymie grecki biskup prawosławny z Nea Jonii.

Franciszka miałby powitać na Lesbos arcybiskup Aten Hieronim II. Nie wyklucza się też przybycia ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, z którym Franciszek jest zaprzyjaźniony.

Pobyt papieża na Lesbos zostałby wpisany do kalendarza jego specjalnych gestów miłosierdzia, czyli wizyt, jakie składa raz w miesiącu z okazji Roku Miłosierdzia w miejscach naznaczonych cierpieniem i ubóstwem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*