Watykan: gwarancje bezpieczeństwa dla wiernych podczas Roku Świętego

fot.Radek Pietruszka/EPA

fot.Radek Pietruszka/EPA

Są powody, by myśleć, że istnieją pełne gwarancje bezpieczeństwa dla pielgrzymów przybywających do Rzymu na uroczystości Roku Świętego poświęconego miłosierdziu – zapewniono w Watykanie na cztery dni przed jego uroczystą inauguracją.

Na konferencji prasowej w watykańskim biurze prasowym w piątek koordynator obchodów Roku Miłosierdzia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella powiedział, że konieczna jest „należyta czujność”. Tak odniósł się do wyrażanych obaw związanych z zagrożeniem terrorystycznym.

Apelował jednocześnie o to, by „nie dramatyzować” problemów bezpieczeństwa w Wiecznym Mieście.

Wcześniej władze miejskie zapowiedziały, że 8 grudnia, w dniu inauguracji Roku Świętego, która odbędzie się na placu Św. Piotra, w stolicy Włoch obowiązywać będzie najwyższy stopień alertu.

Abp Fisichella podkreślił, że wierni cały czas zapisują się na uroczystości Jubileuszu. Nie podał natomiast żadnych prognoz dotyczących oczekiwanej liczby pielgrzymów.

“Nie wiem, ilu pielgrzymów przyjedzie; nie wiem i nie interesuje mnie to, by wiedzieć. Naszym pragnieniem jest tylko to, by przyjąć wszystkich i sprawić, by przeżyli doświadczenie wiary” – wyjaśnił hierarcha.

Poza tym – zastrzegł – ten Rok Święty z woli papieża Franciszka obchodzony będzie na całym świecie.

Podczas gdy tuż po ogłoszeniu decyzji papieża o ustanowieniu Roku Świętego władze miejskie mówiły o możliwej obecności 25-30 milionów ludzi, teraz twierdzą, że przyjedzie ich około 10 milionów.

Arcybiskup Fisichella przyznał, że poszły na marne cztery miesiące rozmów z władzami Rzymu na temat przygotowań do obchodów; to wszystko, jak zasugerował, z powodu zawirowań w magistracie, dymisji burmistrza i mianowania komisarza dla Rzymu. Teraz – dodał przedstawiciel Watykanu – trzeba odzyskać „stracony czas”.

„Podczas pierwszego spotkania mówiło się o 131 robotach publicznych w mieście, ostatecznie doszliśmy do 31, przy czym niektóre z nich to poprawa stanu chodników” – oświadczył abp Fisichella.

Koordynator obchodów zaapelował do wiernych wybierających się do Rzymu o szczególną czujność w związku z próbami oszustw ze strony tych, którzy chcą nieuczciwie zarobić z okazji Roku Świętego. Chodzi zwłaszcza o sprzedaż różnego rodzaju rzekomo oficjalnych pamiątek obchodów z nielegalnie wykorzystanym logo Jubileuszu.

Arcybiskup Rino Fisichella zapowiedział, że w specjalnych punktach wyznaczonych przez Watykan wierni będą mogli otrzymać oficjalne świadectwo udziału w uroczystościach Roku Świętego.

Przypomniał, że w jego trakcie raz w miesiącu w sobotę odbywać się będzie dodatkowa audiencja generalna papieża Franciszka. Na niektóre z nich już zapisało się po 70 tysięcy osób – poinformował. Terminy tych dodatkowych audiencji będzie można znaleźć na stronie internetowej Roku Świętego www.im.va. Jest ona zredagowana między innymi po polsku.

Ponadto abp Fisichella ogłosił, że w piątek każdego miesiąca papież będzie występował z różnymi gestami miłosierdzia, polegającymi między innymi na prywatnych wizytach w miejscach naznaczonych cierpieniem, chorobą, ubóstwem. Szczegółów tych inicjatyw nie ujawnił.

Przyznał, że nie wiadomo, czy emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w uroczystościach Roku Świętego, przede wszystkim w jego inauguracji we wtorek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*