Watykan. Dochodzenie ws. domniemanego skandalu seksualnego w internacie

fot.Radek Pietruszka/EPA

Watykan ogłosił w sobotę, że trwa dochodzenie ws. wydarzeń w tzw. preseminarium za Spiżową Bramą – domu, gdzie mieszkają ministranci z bazyliki Świętego Piotra. Opublikowana we Włoszech książka opisuje przypadki wykorzystywania seksualnego w preseminarium.

Dyskusję na temat internatu wywołała książka Gianluigiego Nuzziego, który przytoczył między innymi relację młodego Polaka, byłego ministranta, który mieszkał w preseminarium świętego Piusa X w Watykanie.

Twierdzi on, że dochodziło tam do seksualnego wykorzystywania, o czym informował watykańskie instytucje. Swoją książkę Nuzzi przekazał prokuratorowi trybunału w Watykanie.

Sprawą domu dla ministrantów zajęły się następnie inne włoskie media.

Pojawiła się teza, że w skandal zamieszany był niegdysiejszy mieszkaniec tego domu, wyświęcony następnie na księdza. Kapłan ten według mediów pochodzi z Como na północy Włoch.

W sobotę watykańskie biuro prasowe oświadczyło, że w rezultacie sygnałów, także anonimowych, począwszy od 2013 roku postępowanie wyjaśniające prowadzili między innymi przełożeni preseminarium i biskup Como.

„Zgłoszone fakty, dotyczące lat poprzednich, z udziałem uczniów – rówieśników, których nie było już Instytucie w chwili kontroli, nie znalazły stosownego potwierdzenia”- wyjaśniono w nocie.

Następnie Watykan ogłosił: „W związku z pojawieniem się nowych informacji w ostatnim czasie, trwa nowe postępowanie wyjaśniające, by w pełni wyjaśnić, co się naprawdę wydarzyło”. (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*