W poniedziałek polscy muzułmanie rozpoczną miesięczny post – Ramadan

fot.Adi Weda/EPA

fot.Adi Weda/EPA

Ramadan, czyli miesięczny post, rozpoczną w poniedziałek polscy wyznawcy islamu. Zakończy go jedno z dwóch najważniejszych świąt u muzułmanów – Ramadan Bajram – poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP. Trzydniowe obchody Ramadan Bajram rozpoczną się 6 lipca.

W związku z rozpoczynającym się Ramadanem, już w niedzielę w meczetach, domach modlitw, centrach i ośrodkach Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP odbyły się okolicznościowe modlitwy.

30-dniowy post wyznawców islamu to dziewiąty miesiąc, opartego na fazach księżyca, roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

W przesłanym PAP oświadczeniu mufti Tomasz Miśkiewicz z MZR podkreślił, że Ramadan to okres nie tylko próby dla ciała. „Ale nade wszystko to sprawdzian dojrzałości duszy, sprawdzian mocy serca, sprawdzian naszej wiary” – dodał.

„W te dni nie jemy, nie pijemy, powstrzymujemy się od współżycia małżeńskiego, modlimy się, prosząc Najwyższego o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, oczyszczamy się wewnętrznie i zewnętrznie. I, być może, najważniejsze: uwalniamy się od gniewnych słów, myśli, od złych uczynków” – dodał mufti. Polskim muzułmanom życzył, by post, wyrzeczenia, modlitwy i prośby do Boga „nie zostały zmarnowane złym postępowaniem”.

MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu. Liczbę wiernych należących do Związku jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy.

Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce liderzy MZR szacują na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy, to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*