W Dublinie rozpoczyna się Światowe Spotkanie Rodzin, na które przybędzie papież

W Dublinie rozpoczyna się Światowe Spotkanie Rodzin, na które przybędzie papież

W Dublinie rozpoczyna się we wtorek IX Światowe Spotkanie Rodzin, na które w sobotę przybędzie papież Franciszek. Hasło zlotu to “Ewangelia rodziny: radość dla świata”. Pierwsze spotkanie odbyło się z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1994 roku.

Zlot katolickich rodzin z wielu krajów z udziałem dziesiątek tysięcy osób zainauguruje wtorkowa wieczorna modlitwa we wszystkich diecezjach w Irlandii.

Z Polski udaje się tam około tysiąca osób. Obecni będą przedstawiciele polskiej fundacji “Tak dla rodziny”. W uroczystościach pod przewodnictwem papieża uczestniczyć też będą liczni Polacy mieszkający w Irlandii.

W pierwszych dniach zlotu, czyli do piątku trwać będzie Światowy Kongres Rodzin, którego uczestnicy dyskutować będą o współczesnych problemach i wyzwaniach. Wśród tematów dyskusji są: wpływ nowych technologii na życie rodzinne, konflikty, rola kobiet, edukacja. W czasie kongresu w siedzibie Royal Dublin Society odbędą się debaty, koncerty i wystawy oraz liczne imprezy i warsztaty dla najmłodszych.

Ceremonie z udziałem papieża rozpoczną się w sobotę po południu. Franciszek, który po przylocie tego dnia do stolicy Irlandii spotka się z przedstawicielami władz kraju i odwiedzi kościelny ośrodek pomocy dla bezdomnych i ubogich rodzin, uda się po południu na teren dublińskiego stadionu Croke Park, jednego z największych w Europie. Mieści on na trybunach ponad 80 tysięcy osób. Papież weźmie tam udział w Święcie Rodzin. Na program spotkania złożą się chwile modlitwy, muzyka, tańce, świadectwa. Wystąpi włoski śpiewak Andrea Bocelli.

W niedzielę rano Franciszek uda się do miejscowości Knock w zachodniej części kraju, gdzie odwiedzi sanktuarium maryjne. Spotka się tam z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.

Po południu w Dublinie odbędzie się kulminacyjna ceremonia Światowego Spotkania Rodzin: papieska msza w Phoenix Park. Po mszy papież spotka się z biskupami Irlandii w siedzibie dublińskiego klasztoru sióstr dominikanek, a wieczorem odleci do Rzymu.

Jan Paweł II zwołał pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin w 1994 roku, który był obchodzony jako Rok Rodziny. Spotkanie w Rzymie miało hasło „Rodzina sercem cywilizacji miłości” i wzięło w nim udział około 200 tysięcy osób.

Tłumacząc powody tej inicjatywy, przywołał lata swej posługi kapłańskiej i biskupiej w Polsce i swą troskę o rodziny.

„Właśnie te doświadczenia nauczyły mnie, że w tej dziedzinie niezbędna jest pogłębiona formacja intelektualna i teologiczna jako właściwa podstawa dla wskazań etycznych dotyczących wartości ciała ludzkiego, sensu małżeństwa i rodziny, kwestii odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa” – dodał.

Jan Paweł II wyraził przekonanie, że „bez instytucji rodziny społeczeństwo nie może się rozwijać”, ponieważ „rodzi się ono w rodzinie i z niej czerpie swą spójność”.

„Wobec procesu degradacji kulturowej i społecznej oraz szerzących się plag, takich jak przemoc, narkomania, zorganizowana przestępczość – któż może bardziej przyczynić się do zapobiegania im i odrodzenia, niż rodzina zjednoczona, zdrowa i zaangażowana społecznie? Takie rodziny kształtują społeczne cnoty solidarności, gościnności, lojalności, szacunku dla drugiego człowieka i jego godności” – oświadczył papież w 1994 roku.

Dodał, że „w Kościele i w społeczeństwie nadeszła teraz epoka rodziny, która jest powołana do odegrania pierwszoplanowej roli w dziele nowej ewangelizacji”.

Od tamtego wydarzenia katolickie rodziny gromadzą się co trzy lata na różnych kontynentach na modlitwie i debatach na temat swej roli w Kościele i świecie.

W 1997 roku II spotkanie zorganizowano w Rio de Janeiro w Brazylii pod hasłem „Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości”. W końcowej mszy odprawionej przez Jana Pawła II udział wzięły 2 miliony ludzi.

W roku 2000, gdy obchodzony był Wielki Jubileusz, spotkanie odbyło się ponownie w Rzymie, a towarzyszyło mu hasło „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa”. Na mszę w Watykanie przybyło ćwierć miliona osób.

W 2003 roku rodziny z całego świata spotkały się w Manili na Filipinach i był to pierwszy w historii spotkań zlot bez udziału coraz słabszego już wówczas polskiego papieża. Lekarze odradzili mu tak daleką podróż.

W 2006 roku V Światowemu Spotkaniu Rodzin w Walencji w Hiszpanii przewodniczył po raz pierwszy Benedykt XVI. Na mszę na terenie nowoczesnego ośrodka: Miasto Sztuki i Nauki przybyło około 2 milionów osób.

Papież Ratzinger nie wziął udziału w następnym, VI spotkaniu w mieście Meksyk w 2009 roku z udziałem miliona osób, zwołanym pod hasłem „Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich”.

W 2012 roku miejscem spotkania rodzin ze świata był Mediolan, a na mszy pod przewodnictwem Benedykta XVI było około 800 tysięcy osób.

Na następny, VIII zlot w Filadelfii w USA pojechał papież Franciszek, a tematem spotkania były słowa: „Miłość jest nasza misją: rodzina pełnią życia”. W czasie czuwania papież ze swadą mówił o pięknie rodziny i o tym, że warto w niej żyć. Zauważył żartobliwie, że ktoś może pomyśleć, że mówi tak dlatego, gdyż sam nie jest żonaty.

„Czasem latają talerze, a dzieci przyprawiają o ból głowy. Nie wspomnę nawet o teściowych” – żartował.

„Tylko miłość przezwycięży te trudności. Nienawiść, podziały nie pokonają żadnych. Miłość jest radością, miłość popycha do przodu, jest fabryką nadziei” – powiedział Franciszek. Dziękował rodzinom za to, że są „świadkami prawdy, dobroci i piękna”, i apelował do wszystkich o budowę społeczeństwa opartego na tych wartościach. Przed papieżem wystąpiła wtedy w Filadelfii królowa muzyki soul Aretha Franklin. Artystka zmarła 16 sierpnia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Światowe Spotkanie Rodzin Dublin 2018/Facebook

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*