Szwecja. Papież odprawił mszę na stadionie w Malmoe

fot.Vincenzo Pinto/EPA

fot.Vincenzo Pinto/EPA

Papież Franciszek na zakończenie wizyty w Szwecji odprawił we wtorek na stadionie w Malmoe mszę dla 15 tysięcy przedstawicieli tamtejszej wspólnoty katolickiej. Na mszy było kilka tysięcy Polaków mieszkających w Skandynawii.

W homilii papież mówił o uroczystości Wszystkich Świętych, podkreślając, że czczeni tego dnia są nie tylko ci, którzy zostali ogłoszeni świętymi, ale również ci, którzy „przeżyli swoje chrześcijańskie życie w pełni wiary i miłości, poprzez egzystencję prostą i ukrytą”.

„Obchodzimy zatem święto świętości; świętości, która czasami nie przejawia się w wielkich dziełach czy nadzwyczajnych sukcesach, ale która potrafi żyć na co dzień wiernie wymaganiami wypływającymi z chrztu” – powiedział Franciszek.

Wyjaśnił: to świętość oparta na miłości do Boga i braci; „miłości wiernej do tego stopnia, że zapomina się o sobie i całkowicie oddaje się innym, tak jak życie matek i ojców, którzy poświęcają się dla swoich rodzin”.

Papież wskazywał, że świętych charakteryzuje prawdziwe szczęście. Mówił też o łagodności, która jest sposobem bycia i przybliża do Jezusa, jednoczy ludzi. „Sprawia, że odkładamy na bok wszystko, co nas dzieli i co przeciwstawia nas sobie oraz szukamy nieustannie nowych sposobów, by iść naprzód drogą jedności” – dodał.

Wskazał przykład szwedzkich świętych, Marii Elżbiety Hesselblad i Brygidy – współpatronki Europy. „Modliły się i pracowały, by zacieśnić więzi jedności i komunii między chrześcijanami. Bardzo wymownym znakiem jest to, że to właśnie tu, w ich ojczyźnie charakteryzującej się współistnieniem bardzo zróżnicowanej ludności, wspólnie upamiętniamy pięćsetną rocznicę reformacji” – stwierdził Franciszek, przypominając o najważniejszym celu swej podróży i poniedziałkowych uroczystościach luterańsko-katolickich w Lund i Malmoe.

Papież nazwał błogosławionymi tych, „którzy z wiarą znoszą cierpienia, jakie zadają im inni i z serca przebaczają”, „patrzą w oczy odrzuconym i zepchniętym na margines, okazując im bliskość”, „rozpoznają Boga w każdym człowieku i walczą o to, aby i inni to odkryli”.

„Błogosławieni ci, którzy chronią i dbają o wspólny dom; błogosławieni, którzy rezygnują ze swojego dobrobytu dla dobra innych; błogosławieni, którzy modlą się i pracują na rzecz pełnej jedności chrześcijan” – dodał.

Na zakończenie mszy biskup Sztokholmu Anders Arborelius podziękował papieżowi za troskę o ubogich i uchodźców oraz za „rewolucję czułości”. Podkreślił, że dzięki papieskiej wizycie „wszyscy czują się młodsi”.

W prawie 10-milionowej Szwecji jest około 115 tysięcy katolików, większość z nich to imigranci.

Msza była ostatnim punktem wizyty Franciszka w Szwecji. Po południu papież powróci do Rzymu.

Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*