Rzecznik KEP: będą następne spotkania abp. Gądeckiego z osobami pokrzywdzonymi przez duchownych

Rzecznik KEP: będą następne spotkania abp. Gądeckiego z osobami pokrzywdzonymi przez duchownych

Spotkania przewodniczącego episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne duchownych będą kontynuowane, także z przedstawicielami Fundacji „Nie lękajcie się” – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w odpowiedzi na doniesienia medialne.

W środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki spotkał się z osobami pokrzywdzonymi w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych

Jak zaznaczył rzecznik episkopatu w komunikacie przesłanym w środę PAP, zaproszenia zostały skierowane za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych do osób pokrzywdzonych, w których sprawach zakończono procesy kanoniczne.

„Przewidziano również dodatkową możliwość spotkań dla osób, w których sprawach nie było możliwości przeprowadzenia procesów kanonicznych. Były to jedyne kryteria, według których kierowano zaproszenia” – wyjaśnił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu odniósł się także do pojawiających się w mediach pytań w sprawie spotkań abp. Gądeckiego z przedstawicielami Fundacji „Nie lękajcie się”, zrzeszającej osoby, które zostały wykorzystane seksualnie przez duchownych.

„Każda osoba pokrzywdzona jest ważna, bez względu na to, czy jest zrzeszona w Fundacji +Nie lękacie się+, czy też nie. Dlatego propozycja innego terminu spotkania nie jest w żadnym wypadku wykluczeniem z wysłuchania przedstawicieli Fundacji. Przewodniczący Episkopatu przykłada dużą wagę do spotkania z każdą osobą, która odpowiedziała na zaproszenie. Dlatego zaproszenie jest cały czas aktualne dla wszystkich, o czym zainteresowani zostali poinformowani” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczył, że osoby poszkodowane nie były informowane, iż wszystkie spotkania muszą się odbyć przed 21 lutego, czyli przed zapowiedzianym na dniach 21-24 lutego w Watykanie spotkaniem przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem pt. „Ochrona małoletnich w Kościele”.

„Przewidziana jest możliwość spotkań także w kolejnych terminach. Zaproponowane wstępnie daty spotkań były jedynie propozycjami, które zostały zweryfikowane przez oczekiwania osób zaproszonych oraz przez możliwości organizacyjne. Niektóre osoby prosiły o zmianę miejsca i formy spotkania, co pociągnęło za sobą konieczność szukania dodatkowych terminów. Ponieważ każde spotkanie wymaga odpowiedniej ilości czasu, stąd zaistniała potrzeba kontynuowania ich w przyszłości” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu podkreślił, że „propozycja dodatkowych terminów została przesłana, oprócz zrzeszonych w Fundacji, również innym osobom”. „Po zakończeniu kolejnych etapów spotkań poinformujemy o tym opinię publiczną” – poinformował ks. Rytel-Andrianik. (PAP)

Na zdjęciu: Arcybiskup Stanisław Gądecki fot.Andrzej Grygiel/EPA

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*