Ruszyła kampania społeczna z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Ruszyła kampania społeczna z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Pod hasłem „Karol Wojtyła – twój kandydat w codziennych wyborach” ruszyła w Warszawie kampania społeczna z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada 2 kwietnia – poinformował PAP we wtorek dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła Norbert Szczepański.

Założenia i przebieg kampanii będą prezentowane w mediach społecznościowych, planowane są też wystawy oraz konferencje.

„2 kwietnia 2005 roku niejednokrotnie zadawaliśmy sobie pytanie, jaka będzie Polska po Janie Pawle II? Jacy będą Polacy? Wtedy był czas na pytania, dzisiaj nadszedł moment decyzji, czy wybierasz Wojtyłę? Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, przygotowała kampanię społeczną, której celem jest wskazanie na doniosłość codziennych wyborów człowieka” – podkreślił Szczepański.

Jak powiedział, w kwietniu 2005 roku „cały świat się zatrzymał”. „Odszedł ukochany papież, ale pozostały jego słowa i gesty. Po dziesięciu latach od śmierci Jana Pawła II zadajemy pytanie, czy tamte uczucia i emocje udało nam się zamienić w codzienne nawyki i wybory, które wyrastają z wartości?” – mówił Szczepański.

Jego zdaniem kampania „Karol Wojtyła – twój kandydat w codziennych wyborach” ma „pobudzić Polaków do myślenia o wyborach podejmowanych każdego dnia, czy jednoczą, czy też dzielą Polaków? Czy nie uderzają w kogoś nienawiścią albo pogardą?”

W tegorocznej kampanii społecznej pojawi się także hasło „Zawsze razem, nigdy przeciw sobie”. „Jest to wezwanie do budowania wspólnoty w oparciu o solidarność. A więc jedność w wielości, a więc pluralizm, to wszystko mieści się w pojęciu solidarności” – mówił w 1987 roku w Gdyni Jan Paweł II.

W ocenie Szczepańskiego, Karol Wojtyła „obudził w Polakach nadzieję na pokonanie komunizmu, przez lata dodawał odwagi do działania, najpierw w zniewolonym, a później wolnym kraju”. Zaznaczył jednocześnie, że od momentu śmierci Jana Pawła II nic się nie zmieniło. „Dzisiaj słowa papieża Jana Pawła II są równie aktualne jak wtedy, gdy nas przekonywał: +Nie ma wolności bez solidarności!+. Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości – więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu” – podkreślił.

„Centrum Myśli Jana Pawła II od dziewięciu lat towarzyszy warszawiakom w uroczystościach rocznicowych, każdego roku do innego odbiorcy kierując swoje przesłanie. W 2011 roku zaprowadziliśmy małego Lolka do sześciolatków, później Wojtyła młodzieniec mówił do gimnazjalistów, że życie jest jak labirynt. W 10. rocznicę spoglądamy w kierunku każdego Polaka i jego codziennych wyborów” – tłumaczył Szczepański.

Uroczystości związane z 10. rocznicą śmierci Jana Pawła II odbędą się 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie.(PAP)

fot.Ettore Ferrari/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*