Rektor Notre Dame proponuje tymczasowy kościół na czas odbudowy

Rektor Notre Dame proponuje tymczasowy kościół na czas odbudowy

Rektor zniszczonej przez pożar Notre Dame biskup Patrick Chauvet wystąpił w czwartek z koncepcją wybudowania drewnianego kościoła przed katedrą na czas jej odbudowy.

„Nie możemy powiedzieć, że katedra jest zamknięta na pięć lat i tyle – podkreślił Chauvet w wypowiedzi dla sieci telewizyjnej CNews. – Pomyślałem więc sobie: czy nie mógłbym wybudować tymczasowego kościoła?”. Wyjaśnił, że byłby to kościół drewniany i że można by w nim witać licznych turystów z zagranicy, odwiedzających słynną katedrę. Chauvet powiedział, że mer Paryża Anne Hidalgo popiera ten projekt.

Wielki producent stali ArcelorMittal poinformował w czwartek, że zaoferuje stal na odbudowę paryskiej katedry.

Rząd francuski zapowiedział ogłoszenie międzynarodowego konkursu na projekt rekonstrukcji iglicy Notre Dame. Premier Edouard Philippe wyjaśnił, że konkurs „pozwoli na rozstrzygnięcie kwestii, czy należy zrekonstruować iglicę identyczną” czy zrobić „nową iglicę dostosowaną do technik i problemów naszych czasów”.

Reuters pisze w tym kontekście, że w czasie, kiedy Francja opłakuje swój narodowy symbol, wielu zastanawia się, czy katedra powinna być przywrócona do poprzedniego stanu, czy też należałoby ją zmodernizować.

XIX-wieczna drewniano-ołowiana iglica projektu Eugene’a Viollet-le-Duca, wysoka na 93 metry, w poniedziałkowym pożarze zawaliła się całkowicie.

Prezydent Macron powiedział, że chce, by Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. Jednak eksperci oceniają, że ten ambitnie wyznaczony okres może nie być wystarczający na tak dużą operację. (PAP)

Na zdjęciu: Rektor katedry Notre Dame Jean-Marc Chauvet
fot.Michel Euler/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*