Ponad 60 świeckich i duchownych zarzuciło papieżowi „herezję”

Ponad 60 świeckich i duchownych zarzuciło papieżowi „herezję”

62 świeckich i duchownych z 20 krajów, wywodzących się głównie z kościelnych środowisk konserwatywnych i tradycjonalistycznych, zarzuca papieżowi Franciszkowi herezję. Twierdzą, że popełnił błędy w adhortacji apostolskiej, wydanej po dwóch synodach o rodzinie.

W niedzielę w internecie ogłoszony został list do Franciszka, zawierający „korektę” jego wypowiedzi i adhortacji „Amoris laetitia”. Listu nie podpisał żaden kardynał ani katolicki biskup – zauważają watykaniści i przypominają, że wcześniej adhortację krytykował na przykład amerykański purpurat Raymond Leo Burke.

Wśród sygnatariuszy są natomiast autorzy blogów krytykujących Franciszka oraz były prezes watykańskiego banku Ettore Gotti Tedeschi, a także zwierzchnik lefebrystów biskup Bernard Fellay.

W liście, jego autorzy stwierdzili, że „słowami, czynami i zaniedbaniami oraz fragmentami dokumentu +Amoris laetitia+” papież w sposób pośredni lub bezpośredni wsparł „fałszywe i heretyckie tezy”, które zostały następnie rozpropagowane w Kościele. Uznali je za „wielkie zagrożenie dla dusz” wiernych.

Zarzuty „herezji” dotyczą siedmiu punktów, m.in. stanowiska wobec osób rozwiedzionych, będących w nowych związkach, których sytuację w Kościele, jak głosi papieski dokument, należy rozpatrywać indywidualnie.

Skrytykowano słowa papieża o tym, że rozwiedzeni chrześcijanie, którzy zawarli nowe związki cywilne, „nie znajdują się koniecznie w stanie grzechu ciężkiego” i mogą „otrzymać łaskę uświęcającą i wzrastać w miłości”.

Stwierdzenia papieża – podkreślono w liście – stoją w sprzeczności z prawdą objawioną, w którą muszą wierzyć katolicy.

„Konieczne jest, by dla dobra dusz, zostały one jeszcze raz potępione przez władze Kościoła” – głosi petycja.

Dokument pod łacińskim tytułem „Correctio filialis de haeresibus propagatis” został opublikowany w sześciu językach.

Podpisał go między innymi były profesor KUL Arkadiusz Robaczewski.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Giorgio Onorati/EPA

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*