Podlaskie: polscy muzułmanie i ich goście modlili się o pokój na świecie

Podlaskie: polscy muzułmanie i ich goście modlili się o pokój na świecie

O pokój w miejscach konfliktów na świecie, a także o dialog międzyreligijny i międzynarodowy, modlili się w sobotę w meczecie w Bohonikach (Podlaskie) polscy muzułmanie i ich goście różnych wyznań. Modlitwa o Pokój i Sprawiedliwość została zorganizowana po raz 12.

Spotkanie organizuje co roku Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej. Ideą jest wspólna modlitwa „w intencji wszystkich cierpiących z powodu wojen, prześladowań religijnych i etnicznych, despotycznych rządów oraz nierówności społecznych – bez względu na poglądy i wyznanie”.

Wydarzenie miało charakter ekumeniczny; modlitwy odbyły się w zabytkowym meczecie w Bohonikach. Wzięli w nich udział m.in. mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP Tomasz Miśkiewicz, delegat ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów bp Romuald Kamiński, ambasador Republiki Turcji w Warszawie Yusuf Ziya Özcan oraz przedstawiciel rządowej Tureckiej Agencji Współpracy i Koordynacji TIKA Ali Maskan.

Mufti Tomasz Miśkiewicz uważa, że wielowyznaniowa modlitwa jest „szczególnie istotna w obecnych czasach, gdy zło rozlewa się coraz szerzej, a strach przed przemocą zamyka często usta”. Jak powiedział PAP, to wspólne słowo, wspólna działalność na rzecz dialogu i pojednania, jak również wspólny sprzeciw wobec tego, co się dzieje w miejscach konfliktów, gdzie żyją muzułmanie i chrześcijanie, wobec tego co się dzieje w Afryce Północnej, Syrii, Iraku, Libii, na Ukrainie, ale też w Europie Zachodniej, gdzie coraz częściej słychać antyimigranckie głosy. „Sytuacja musi być na tyle opanowana i na tyle musi być realizowany wspólny dialog, by wszyscy wspólnie mogli spokojnie żyć, realizować swoje cele, zarówno religijne, jak i kulturalne” – powiedział Miśkiewicz.

Według niego potrzebna jest nie tylko refleksja, ale też działania, które – jego zdaniem – powinny być natychmiastowe, a podejmowane przez rządy krajów odpowiedzialnych lub współodpowiedzialnych za konflikty. „To potrzeba znalezienia wspólnej płaszczyzny i dialogu” – powiedział Miśkiewicz. Jego zdaniem, niektóre konflikty „wymykają się spod kontroli”, co wprowadza dużą niestabilność na świecie, a „człowiek boi się o własne życie”. Stąd tak ważna jest wspólna modlitwa – powiedział Miśkiewicz.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczpospolitej Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób. Muzułmański Związek Religijny w RP ocenia, że w Polsce jest około pięciu tysięcy wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, największe ich skupiska są w Podlaskiem.

W dwóch miejscowościach w regionie – Bohonikach i Kruszynianach są dwa zabytkowe meczety, a przy nich stare muzułmańskie cmentarze, zwane mizarami. Zwłaszcza w czasie ważnych świąt religijnych, przyjeżdżają tam wierni z całego kraju. Oba miejsca są też atrakcją turystyczną. (PAP)

fot. Atef Safadi/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*