Paragwaj. Papież: wiara bez gestów solidarności jest martwa

fot.Gregorio Borgia/Pool/EPA

fot.Gregorio Borgia/Pool/EPA

“Wiara bez gestów solidarności jest martwa”- powiedział papież Franciszek, który w niedzielę, w ostatnim dniu wizyty w Ameryce Południowej, odwiedził w Paragwaju biedną dzielnicę w stolicy kraju, Asuncion. Odprawił też mszę przy ołtarzu wykonanym z warzyw.

W stołecznej dzielnicy slumsów Banado Norte, niedawno zalanej w wyniku kolejnej powodzi, papież spotkał się z ludnością, której niesie pomoc paragwajski Kościół. Wyraził uznanie dla mieszkańców tych peryferii, którzy – jak powiedział – walczą o to, by mieć godne życie i dach nad głową. To tam od 80 lat osiedla się najuboższa ludność z całego Paragwaju.

“Wiara rozbudza nasze zaangażowanie, naszą solidarność” – mówił Franciszek. Dodał, że wiara tych, którzy są obojętni na los ubogich i potrzebujących, jest „wiarą bez Chrystusa, bez Boga, bez braci”.

Papież odwiedził dwa baraki, gdzie z dala od kamer rozmawiał z mieszkańcami, między innymi z rodziną żyjącą na kilku metrach kwadratowych i kobietą, która w Banado Norte mieszka od 60 lat. Poczęstowała ona Franciszka tradycyjną paragwajską zupą z jajka i sera oraz jego ulubionym naparem, mate.

Następnie na terenie bazy lotniczej Nu Guazu w Asuncion papież odprawił mszę. Po drodze zatrzymał się przy sanktuarium, w miejscu, gdzie Jan Paweł II kanonizował w 1988 roku jezuitę Roque Gonzaleza de Santa Cruza, jednego z twórców państwa jezuickiego w Paragwaju w XVI wieku,

W homilii w czasie mszy z udziałem tłumów wiernych Franciszek wskazał gościnność jako słowo klucz postawy chrześcijańskiej, często – jak dodał – lekceważone.

“Kościół, jak chciał tego Jezus, jest domem gościnnym. Ileż dobra możemy uczynić, jeśli będziemy się zachęcać do nauki języka gościnności, otwartości. Ileż ran, ile rozpaczy można leczyć w domu, w którym można odczuć, że jest się mile widzianym” – powiedział.

Mówiąc o ewangelizacji papież stwierdził: „Ile razy myślimy o misji w kontekście projektów czy programów. Ileż to razy wyobrażamy sobie ewangelizację skupioną wokół tysięcy strategii, taktyk, manewrów, forteli starając się nawrócić ludzi naszymi argumentami”. Jednak „w logice Ewangelii nie przekonuje się przy pomocy argumentów, strategii, taktyk, ale ucząc się gościnności”.

Franciszek apelował o przejście od „logiki egoizmu, zamknięcia, konfliktu, podziału i wyższości do logiki życia, bezinteresowności, miłości; od logiki dominacji, ucisku, manipulacji do logiki przyjmowania, otrzymywania, opieki”.

Na mszę przybyła prezydent ojczyzny papieża, Argentyny – Cristina Fernandez de Kirchner.

Ogromny ołtarz wyrzeźbiony przez miejscowego artystę został wykonany w całości z materiałów roślinnych, głównie warzyw: kolb kukurydzy, kokosów, dyń i cebuli. Umieszczono tam dwa wielkie portrety świętego Franciszka z Asyżu i świętego Ignacego Loyoli, założycieli dwóch zakonów – franciszkanów i jezuitów, które ewangelizowały Paragwaj.

Ostatnim punktem wizyty papieża w Paragwaju będzie spotkanie z młodzieżą na stołecznym nabrzeżu w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wczesnym popołudniem w poniedziałek Franciszek powróci do Rzymu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia
Tags: papież, paragwaj

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*