Papież: zmuszanie do pracy na czarno i wyzysk to grzech śmiertelny

Papież Franciszek fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że czerpanie korzyści z pracy na czarno i wyzyskiwanie ludzi to „grzech śmiertelny”. W kazaniu podczas porannej mszy w Domu św. Marty ocenił, że jest to nowa forma niewolnictwa na świecie.

„Ten, kto gromadzi bogactwo poprzez wyzysk, pracę na czarno, niesprawiedliwe kontrakty, to krwiopijca, który zniewala ludzi” – podkreślił papież, cytowany przez Radio Watykańskie.

Wyjaśnił zarazem: “Bogactwo samo w sobie jest dobre”, ale jest “relatywne, nie jest rzeczą absolutną”.

Zdaniem Franciszka wszędzie na świecie dochodzi do wyzyskiwania pracowników.

„Ktoś mówi: +chcę pracować+. Proponują mu kontrakt: od września do czerwca, bez szans na emeryturę, bez ubezpieczenia zdrowotnego. W czerwcu kontrakt wygasa, a w lipcu i sierpniu ktoś taki nie ma co jeść”- mówił.

Franciszek przytoczył swą rozmowę z młodą kobietą, która znalazła pracę na czarno: po 11 godzin dziennie za 650 euro miesięcznie; usłyszała, że jeśli jej nie chce, to są inni, którzy przyjmą takie warunki.

„Wyzysk ludzi – stwierdził – to dzisiejsze nowe niewolnictwo”.

„Myśleliśmy, że niewolników już nie ma; oni są. To prawda, nie płynie się po nich do Afryki, by sprzedać ich w Ameryce. Ale to dzieje się w naszych miastach” – zauważył papież.

Zwrócił uwagę na to, że wyzysku ludzi dopuszczają się nie tylko handlarze prostytutek i dzieci zmuszanych do pracy. Jest też, dodał, wyzysk bardziej „cywilizowany”, polegający na zmuszaniu pracowników do pracy na czarno, bez prawa do urlopu i ubezpieczenia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Comments

 1. HeS
  HeS 20 maja, 2016, 06:52

  @Papież:”czerpanie korzyści z pracy na czarno … ”
  Ależ sadzi głupoty. Praca na czarno to niepłacenie podatków. Nie wiedziałem, że niepłacenie podatków jest grzechem.

  Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 20 maja, 2016, 18:02

  Uwielbiam tego Goscia, mimo tego, ze On nosi sukienke, wierzy w „Boga” i jest Szefem zydowskiej religii.
  Jak by nie bylo, Gosciu ma racje – czerpanie korzysci z pacy na czarno” to musi byc grzech ale najwyrazniej HeS (czytaj polglowek) tego nie zrozumial, gdyz to sie odnosilo do PRACODAWCY (nie mylic z PRACOWNIKIEM) , ale coz. „Nasi” tego nigdy nie zrozumieja…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*