Papież: złoszczę się, ale nie gryzę

EPA/ALESSANDRO DI MEO

EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Złoszczę się, ale nie gryzę”- powiedział papież Franciszek dzieciom i młodzieży podczas audiencji w czwartek, w trakcie której spotkał się z federacją chórów Pueri Cantores z wielu krajów. Żartował, że gdyby sam zaśpiewał, przypominałoby to głos osła.

Kiedy podczas audiencji w Watykanie jedna z dziewczynek zapytała Franciszka, czy umie śpiewać, odparł: „Lubię słuchać śpiewu, ale gdybym zaśpiewał, zabrzmiałbym jak osioł, bo nie umiem śpiewać; mam defekt mowy, w fonetyce”.

Papież opowiadał, że gdy był małym chłopcem razem z rodzeństwem słuchał w radiu transmisji ze spektakli operowych.

Pytany przez dzieci o to, jak to robi, że jest taki dobry, Franciszek wyznał, że i on się złości. „Ale nie gryzę” – podkreślił z uśmiechem. Dodał: „Kiedy wpadam w gniew, myślę o tym, ile razy to ja innych zezłościłem i to mnie trochę uspokaja, to mi pomaga”.

Franciszek wspominał, że jako mały chłopiec chciał być rzeźnikiem, bo na targu, na który chodził z mamą i babcią, podziwiał sprzedawcę mięsa za mistrzostwo, z jakim posługiwał się nożem.

Papież z niepokojem mówił też o tym, że telewizja pokazuje więcej zła niż dobra.

„Czemu w telewizji nie można zobaczyć rodziny, która dobrze wychowuje dziecko?” – pytał. „Panuje fascynacja złem” – ocenił. „Rzeczy dobre nie zapewniają oglądalności, nie przyciągają reklam” – zauważył.

Franciszek stwierdził następnie: „Dobre rzeczy nudzą ludzi”. Zarzucił telewizjom, że nie potrafią pokazywać dobra. „Czemu nie pokazują sióstr klauzurowych, które spędzają życie na modlitwie za nas?” – zapytał. Jak zauważył, „bardziej interesują ludzi klejnoty, próżność”.

„Nie dajmy się oszukać. Na świecie są rzeczy złe, ale są też rzeczy święte” – oświadczył papież podczas audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

Categories: Religia

Comments

 1. Rysiu
  Rysiu 31 grudnia, 2015, 17:38

  Lubie Franciszka,
  On nie tylko wyroznia sie biala sukienka ale tym, jakim jest czlowiekiem – skromny, bogaty i z poczuciem humoru. Katolibanie nienawidza go za to, ze taki jest… no coz.

  Reply this comment
 2. Paweł
  Paweł 3 stycznia, 2016, 20:56

  Przynajmniej nie tuszuje pedofili w kosciele jak Jan Pawel ll

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*