Papież zapewnia Francuzów o swej bliskości i modlitwie

Papież zapewnia Francuzów o swej bliskości i modlitwie

Papież Franciszek zapewnił mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów o swej bliskości i modlitwie po poniedziałkowym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame.

W przesłaniu wystosowanym we wtorek do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita Franciszek napisał: „Po pożarze, który zniszczył dużą część katedry Notre Dame łączę się ze smutkiem twoim, wiernych twojej diecezji, mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów”.

Nawiązując do Wielkiego Tygodnia, papież dodał: „W tych świętych dniach, w których wspominamy mękę Jezusa, jego śmierć i zmartwychwstanie zapewniam was o mojej duchowej bliskości i modlitwie”.

„Ta katastrofa poważnie uszkodziła historyczną budowlę. Lecz zdaję sobie sprawę z tego, że dotknęła także symbolu narodowego bliskiego sercom paryżan i Francuzów, niezależnie od ich przekonań” – podkreślił Franciszek. Paryską katedrę nazwał „klejnotem architektonicznym pamięci zbiorowej” i „świadkiem wiary i modlitwy katolików”.

Wyraził uznanie dla odwagi i pracy strażaków, a także pragnienie, by katedra dzięki odbudowie i mobilizacji wszystkich znów stała się „piękną wizytówką w sercu miasta i znakiem wiary” oraz architektonicznym i duchowym dziedzictwem Paryża, Francji i całej ludzkości.

Papież udzielił błogosławieństwa biskupom Francji, wiernym stołecznej archidiecezji, wszystkim mieszkańcom Paryża i całej Francji.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.CLAUDIO PERI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*