Papież zaniepokojony wzrostem nienawiści i ataków antysemickich na świecie

Papież zaniepokojony wzrostem nienawiści i ataków antysemickich na świecie

Papież Franciszek wyraził w piątek zaniepokojenie szerzącym się w różnych krajach klimatem nienawiści i antysemityzmu. Podczas audiencji dla delegacji Komitetu Żydów Amerykańskich nawrót ataków antysemickich określił jako „barbarzyński”.

„Źródłem wielkiego zaniepokojenia jest dla mnie szerzenie się w licznych miejscach klimatu niegodziwości i wściekłości, w którym dochodzi do perwersyjnych ekscesów nienawiści. Myślę szczególnie o barbarzyńskim nawrocie ataków antysemickich w różnych krajach” – oświadczył Franciszek.

Następnie dodał: „Chciałbym powtórzyć, że konieczna jest czujność w obliczu tego zjawiska”. Papież podkreślił, że historia uczy, do czego mogą doprowadzić formy antysemityzmu; „do tragedii Shoah, w której dwie trzecie europejskich Żydów zostało unicestwionych” – dodał.

„Powtarzam, że dla chrześcijanina jakakolwiek forma antysemityzmu stanowi zanegowanie własnych korzeni, absolutną sprzeczność” – powiedział papież.

Wyraził przekonanie, że w walce z nienawiścią i antysemityzmem ważnym narzędziem jest dialog międzyreligijny, skoncentrowany na krzewieniu zaangażowania na rzecz pokoju, wzajemnego szacunku, obrony życia, wolności religijnej, ochrony środowiska naturalnego.

„Żydzi i chrześcijanie dzielą ze sobą bogate dziedzictwo duchowe, które pozwala zrobić wiele rzeczy razem” – dodał Franciszek. Wskazał, że w czasach sekularyzacji na Zachodzie zadaniem wierzących jest współpraca, by „uczynić bardziej widoczną Bożą miłość do ludzkości” i konkretnymi gestami wyrażającymi bliskość sprzeciwiać się wzrostowi obojętności.

Ponadto papież położył nacisk na znaczenie wychowania młodych pokoleń w duchu dialogu żydowsko-chrześcijańskiego dla dobra przyszłości i pokoju. (PAP)

fot.VINCENZO PINTO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*