Papież zaniepokojony nietolerancją i ksenofobią wobec migrantów w Europie

fot.Filippo Monteforte/Pool/EPA

Papież Franciszek wyraził zaniepokojenie „nietolerancją, dyskryminacją i ksenofobią” wobec migrantów w różnych częściach Europy. Zwracając się do duszpasterzy ds. migracji mówił w piątek, że także wspólnoty katolickie nie są wolne od takich postaw.

W przemówieniu do dyrektorów biur ds. migracji episkopatów krajów europejskich papież oświadczył: „Nie kryję przed wami mojego zaniepokojenia wobec oznak nietolerancji, dyskryminacji i ksenofobii, jakie stwierdza się w różnych częściach Europy. Są one często uzasadniane przez nieufność, lęk przed drugim, innym, obcym”.

„Bardziej jeszcze niepokoi mnie smutna konstatacja, że nasze wspólnoty katolickie w Europie nie są wolne od tych reakcji obrony i odrzucenia, usprawiedliwianych przez nieokreślony +obowiązek moralny+ zachowania pierwotnej tożsamości kulturowej i religijnej” – powiedział Franciszek.

Dodał, że „Kościół rozpowszechnił się na wszystkich kontynentach dzięki migracji misjonarzy, którzy przekonani byli o uniwersalnym charakterze orędzia zbawienia Jezusa Chrystusa, przeznaczonego dla mężczyzn i kobiet wszystkich kultur”.

„W dziejach Kościoła nie brakowało pokus wyłączności i zamykania się kulturowego, lecz Duch Święty zawsze pomagał nam je przezwyciężyć zapewniając stałe otwarcie na drugiego człowieka, uważane za konkretną możliwość rozwoju i ubogacenia” – mówił papież.

Wyraził przekonanie, że również obecnie Duch Święty „pomoże nam zachować postawę ufnego otwarcia, które pozwoli przekroczyć każdą barierę i przejść każdy mur”.

Franciszek podziękował duszpasterzom za „wielkie zaangażowanie” na rzecz migrantów i uchodźców, którzy – jak podkreślił – „pukają do bram Europy w poszukiwaniu bardziej bezpiecznego miejsca i bardziej godnego życia”.

„W obliczu masowego napływu migracyjnego, złożonego i zróżnicowanego, który pogrążył w kryzysie przyjętą dotąd politykę migracyjną oraz narzędzia ochrony, usankcjonowane przez międzynarodowe konwencje, Kościół zamierza pozostać wierny swej misji, to jest: kochać Jezusa Chrystusa, wielbić i kochać, zwłaszcza w najbiedniejszych i porzuconych” – oświadczył papież.

Przyznał następnie: „Słuchając lokalnych Kościołów w Europie dostrzegłem głęboki dyskomfort w obliczu masowego napływu migrantów i uchodźców. Musi on zostać uznany i rozumiany w świetle momentu w historii, naznaczonego przez kryzys gospodarczy, jaki pozostawił głębokie rany”.

Franciszek ocenił, że postawę tę pogłębiły rozmiary i skład fal migracyjnych oraz „zasadniczy brak przygotowania społeczeństw udzielających gościny i często nieadekwatna polityka krajowa i unijna”.

„Ale dyskomfort ten pokazuje także granice procesów jednoczenia Europy i przeszkody, na jakie natrafia konkretne stosowanie uniwersalnego charakteru praw człowieka, a także mury, o jakie rozbija się integralny humanizm, stanowiący jeden z najpiękniejszych owoców europejskiej cywilizacji” – oświadczył papież.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Comments

 1. Wierzaca
  Wierzaca 22 września, 2017, 12:02

  Watykan bogaty,wiec jezeli ten stary dziad nie moze przezyc ,ze panstwa w Europie nie zycza sobie muslimow,to droga wolna dla niego. Wiec niech zabiera ich do siebie. Stary zgorzknialy oszolom. W Boga wierze i tylko tyle. W zadnych jego obecnych duszpasterzy ,bo to maciciele ludzkich umyslow. I co jakis tam glupszy to daje sie opetac ,tak samo jak i szatanowi. Chyba nawet nie ma roznicy pomiedzy duszpasterzami a szatanami.

  Reply this comment
 2. mario
  mario 22 września, 2017, 23:58

  Jaki to Bóg pozwala Ci nienawidzieć innych.Jest taki jeden;nazywa się RYDZYK.

  Reply this comment
  • Wierzaca
   Wierzaca 24 września, 2017, 07:59

   Ty „mario”kolejny oszolomie,nic nie pojales z mojej wypowiedzi. wyraznie napisane ,ze wierze tylko w jednego Boga a nie w Rydzyka tepaku. I to nie ma nic wspolnego z nienawiscia,poniewaz ta niby grupa ludzi to gorsza niz zwierzeta. Ich wiara absolutnjie niczym nie przypomina mojej. A rydzyk nie jest bogiem ,nie dociera to do twojego kapuscianego lba. Moja wiara nie pozwala na taka kulture i obyczaje z jakimi ci rzekomo biedni i ugnebieni zyja i szukaja pomocy. Niech nie spier….ja ze swojego kraju aby zyc na koszt innych. A na zakonczenie napisze ,ze wprost nie toleruje idiotow do ktorych ty sie tez zaliczasz litosciwy czlowieczku.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 24 września, 2017, 14:13

    Wierzaca to ty moze i jestes ale nie w dobre maniery i kulture osobista. Piszesz o tym jaka jestes gleboko umocowana w wierze i plujesz jednoczesnie jadem obrazajac i wyzywajac innych.A kim ty jestes kobieto, ze wyzywasz innych od tepakow bo swoja wypowiedzia reprezentujesz poziom sejmowej salatkowej przekupy Krystyny Pawlowicz. Zanim zaczniesz pouczac innych spojrz na siebie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*