Papież zakończył wizytę w Afryce i odleciał do Rzymu

fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Papież Franciszek zakończył w poniedziałek wizytę w Republice Środkowoafrykańskiej i odleciał z lotniska w stolicy kraju, Bangi, do Rzymu. W czasie 6-dniowej, pierwszej podróży do Afryki odwiedził także Kenię i Ugandę.

To była najtrudniejsza pielgrzymka z punktu widzenia bezpieczeństwa. Franciszek przebywał w krajach, w których w ostatnich latach doszło do aktów terroru, przemocy i nienawiści, także na tle religijnym.

Największe obawy związane były z dwudniowym pobytem w Republice Środkowoafrykańskiej ze względu na trwający tam konflikt. Papież jednak zdecydowany był pojechać do tego kraju i wykluczył możliwość rezygnacji z tego etapu podróży.

Choć Watykan był przygotowany na zmiany w programie wizyty, Franciszek zrealizował wszystkie jego punkty, a nad jego bezpieczeństwem czuwali także żołnierze sił ONZ.

Najważniejszym wydarzeniem było otwarcie Drzwi Świętych w katedrze w Bangi, co było symboliczną inauguracją w Afryce Roku Świętego dedykowanego Miłosierdziu, który w Watykanie rozpocznie się 8 grudnia. Także w Bangi papież odwiedził obóz dla uchodźców oraz meczet, z którego wystosował wezwanie do chrześcijan i wyznawców islamu: „Razem powiedzmy +nie+ nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej dokonywanej w imię religii czy Boga”.

O aktach terroru papież mówił podczas wizyty w Kenii podkreślając, że terroryzm, przemoc i konflikty karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, a rodzą się także z ubóstwa. W Nairobi również odwiedził dzielnicę biedoty.

W Ugandzie oddał hołd męczennikom z tego kraju, zamordowanym pod koniec XIX wieku z woli króla. Mówił o „ekumenizmie krwi” przelanej wówczas przez katolików i anglikanów, przypominając trwające obecnie na świecie prześladowania chrześcijan.

Podczas spotkania z młodzieżą w Kampali Franciszek wysłuchał poruszającej relacji młodej Ugandyjki, urodzonej z wirusem HIV i zaangażowanej w walkę o prawa chorych na AIDS. Nie wypowiedział się jednak publicznie na temat tej choroby w Ugandzie, która jako pierwszy kraj w Afryce zareagowała na nią przed laty promując opiekę medyczną, dzięki czemu udało się tam zahamować epidemię.

Po wizycie w kościelnym ośrodku medyczno-dobroczynnym w Kampali rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi powiedział, że papież z wielką czułością błogosławił tam dziesięcioro dzieci urodzonych z HIV.

W następną podróż Franciszek uda się w lutym, a jej celem będzie Meksyk.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*