Papież: wiele kobiet i mężczyzn nadal żyje w warunkach niegodnych ludzi

Papież: wiele kobiet i mężczyzn nadal żyje w warunkach niegodnych ludzi

Podczas nieszporów za kończący się rok papież Franciszek mówił w poniedziałek, że nadal na świecie wiele kobiet i mężczyzn żyje w warunkach „niegodnych ludzi”. Przypomniał o losie tysięcy bezdomnych w Rzymie.

W kazaniu w bazylice Świętego Piotra podczas tradycyjnego nabożeństwa w ostatnim dniu roku papież powiedział, że wszystkie „złe myśli i nieprawości”, które niszczą życie i relacje pochodzą z ludzkiego serca.

„I tutaj musimy się zatrzymać, zatrzymać i zastanowić z bólem oraz skruchą, ponieważ także w tym roku, który dobiega końca, wielu mężczyzn i kobiet żyło i żyje w warunkach niewolnictwa, niegodnych ludzi” – podkreślił Franciszek.

Następnie dodał: „Również w naszym mieście, Rzymie są bracia i siostry, którzy z różnych powodów znajdują się w takiej sytuacji”.

Papież przypomniał, że w Wiecznym Mieście jest ponad dziesięć tysięcy bezdomnych, którzy szczególne trudności przeżywają zimą.

„Wszyscy są synami i córkami Boga, lecz różne formy zniewolenia, niekiedy bardzo złożone, doprowadziły ich do życia na skraju ludzkiej godności” – zauważył Franciszek.

„Także Jezus urodził się w podobnych warunkach, ale nieprzypadkowo; chciał urodzić się w ten sposób, aby ukazać miłość Boga do maluczkich i ubogich i w ten sposób rzucać w świecie ziarno królestwa Bożego, królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju, gdzie nikt nie jest niewolnikiem, lecz wszyscy są braćmi, dziećmi jednego Ojca” – mówił Franciszek.

Zapewnił: „Kościół, który jest w Rzymie, nie chce być obojętny wobec niewolnictwa naszych czasów ani po prostu go obserwować i wspomagać, ale chce być wewnątrz tej rzeczywistości, blisko tych osób i tych sytuacji”.

Papież wyznał, że „lubi zachęcać do takiej formy macierzyństwa Kościoła”.

Od Boga, zaznaczył, pochodzi wielkość, moc i wolność ludzi.

Na zakończenie nabożeństwa w bazylice watykańskiej odśpiewano hymn „Te Deum” za kończący się rok.

W nieszporach uczestniczyła burmistrz Rzymu Virginia Raggi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*