Papież: w Europie umacniają się mury i egoizm

fot.Claudio Peri/EPA

fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek ostrzegł w sobotę, że w Europie umacniają się „mury”, egoizm, brak zrozumienia dla osób innego pochodzenia czy religii. W orędziu do chrześcijan zebranych w Monachium zaapelował o „nowego europejskiego ducha” w odpowiedzi na obecne problemy.

Watykan opublikował treść przesłania wideo skierowanego przez Franciszka do uczestników monachijskiego wiecu „Razem dla Europy” na zakończenie kongresu Kościołów, wspólnot, ruchów i inicjatyw chrześcijańskich, który odbył się tam pod hasłem „Spotkanie-Pojednanie-Przyszłość”.

“Nadszedł czas, by zjednoczyć się, aby z prawdziwym europejskim duchem stawić czoło problemom naszych czasów. Oprócz niektórych widocznych murów, umacniają się te niewidoczne, które mają na celu podział tego kontynentu” – powiedział papież.

„Mury – dodał – wznoszą się w sercach osób; mury zbudowane ze strachu i agresji, braku zrozumienia dla ludzi innego pochodzenia czy przekonań religijnych”.

Są to zdaniem Franciszka „mury egoizmu politycznego i ekonomicznego”, a także brak szacunku dla życia i godności każdej osoby.

“Europa znajduje się w świecie złożonym i będącym w stałym ruchu, coraz bardziej zglobalizowanym i dlatego coraz mniej eurocentrycznym” – przypomniał.

“Jeśli uznajemy istnienie tych epokowych problemów, musimy mieć odwagę powiedzieć: potrzebujemy zmiany. Europa wezwana jest do refleksji i zastanowienia się nad tym, czy jej olbrzymie dziedzictwo, przeniknięte chrześcijaństwem, należy do muzeum czy też jest nadal zdolne inspirować kulturę i obdarować swymi skarbami całą ludzkość” – oznajmił papież.

Zaapelował o zaangażowanie na rzecz gościnności i solidarności wobec najsłabszych i pokrzywdzonych oraz budowę mostów, by przezwyciężyć konflikty „wypowiedziane i utajone”.

Papież wyraził przekonanie, że jeśli Europa chce być “rodziną narodów” musi w swym centrum umieścić troskę o człowieka i być “kontynentem otwartym i gościnnym”.(PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*