Papież ustanowił komisję ds. przestudiowania kwestii diakonatu kobiet

fot.Maciej Kulczynski/EPA

fot.Maciej Kulczynski/EPA

Zgodnie z zapowiedzią papież Franciszek powołał komisję do spraw przestudiowania kwestii diakonatu kobiet. Na jej czele stanie sekretarz Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer – ogłosił we wtorek Watykan.

W komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej przypomniano, że 12 maja tego roku podczas spotkania z przełożonymi generalnymi zakonów żeńskich papież wyraził zamiar utworzenia takiej komisji, która zbadałaby sprawę diakonatu kobiet „zwłaszcza w pierwszych wiekach Kościoła”.

W skład komisji, jak poinformował Watykan, wejdzie sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Są wśród nich m.in. hiszpańska zakonnica Nuria Calduch-Benages z Papieskiej Komisji Biblijnej, profesor Francesca Cocchini z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza i Instytutu Augustinianum, włoska siostra Mary Melone – rektorka papieskiego uniwersytetu Antonianum, profesor Marianne Schlosser z Uniwersytetu Wiedeńskiego i zarazem członkini Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W maju podczas audiencji dla 900 przedstawicielek Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich jedna z jej uczestniczek zapytała papieża o przyczyny „wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu”.

Zakonnice przypomniały, że taka posługa istniała w pierwszych wiekach Kościoła. Zapytano Franciszka: „Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?”.

Papież wyjaśnił wówczas, że już wcześniej rozmawiał o tym z jednym z profesorów badających posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła i pytał go, jaka była ich rola, czy były wyświęcane. Usłyszał, że nie jest to jasne.

Następnie w czasie majowego spotkania Franciszek oświadczył, że „byłoby dobrze dla Kościoła”, gdyby te kwestie wyjaśniono.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*