Papież upoważnia wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia aborcji

fot.Giuseppe Lami/EPA

fot.Giuseppe Lami/EPA

Papież Franciszek udzielił wszystkim kapłanom władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji, przedłużając tym samym swą decyzję, jaka obowiązywała w Roku Świętym. Ogłosił to w ogłoszonym w poniedziałek liście apostolskim z okazji jego zakończenia.

W liście „Misericordia et misera” papież podkreślił, że spowiedź musi ponownie odnaleźć swoje centralne miejsce w życiu chrześcijańskim.

„Dlatego potrzebni są kapłani, którzy poświęcają swoje życie posłudze jednania, tak aby wszyscy mieli możliwość doświadczenia wyzwalającej mocy przebaczenia, jako że nikomu szczerze skruszonemu nie zabrania się dostępu do miłości Ojca, który czeka jego powrotu” – dodał.

Następnie Franciszek napisał: „Z powodu tego wymagania, aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem, udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji”.

Papież przypomniał, że władzy tej udzielił w sposób ograniczony na czas Roku Świętego Miłosierdzia w liście z 1 września 2015 roku.

„To, czego udzieliłem w sposób ograniczony na okres Jubileuszu – wyjaśnił – zostaje obecnie przedłużone w czasie, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń”.

W przypomnianym liście Franciszek napisał wtedy, że upoważnia wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym „do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie”.

Obecnie papież stwierdził: „Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie, gdy znajduje serce skruszone, które prosi o pojednanie się z Ojcem”.

„Niech więc każdy kapłan stanie się przewodnikiem, wsparciem i pociechą, towarzysząc penitentom na tej drodze specjalnego pojednania” – zaapelował.

Papież napisał w liście, że miłosierdzie, któremu Rok Święty był dedykowany, nie może być tylko „dygresją w życie Kościoła”, lecz stanowi jego życie. Czyni ono, dodał, „widoczną i namacalną głęboką prawdę Ewangelii”.

„Nic z tego, co skruszony grzesznik przedstawia miłosierdziu Boga, nie może pozostać bez objęcia Jego przebaczeniem. Z tego względu nikt z nas nie może obwarować miłosierdzia warunkami” – stwierdził Franciszek.

Dodał, że jest to akt bezinteresowności Boga, „miłości bezwarunkowej i niezasłużonej”.

Zwrócił uwagę na to, że w obecnym świecie, zdominowanym przez technikę, jest coraz więcej różnych form smutku i samotności, w które popadają także ludzie młodzi.

„Przyszłość rzeczywiście zdaje się być zakładnikiem niepewności, która nie pozwala na osiągnięcie stabilizacji” – dodał.

Dlatego zdaniem papieża potrzebni są świadkowie nadziei i prawdziwej radości, aby „odpędzić iluzje, które obiecują łatwe szczęście ze sztucznymi rajami”.

Podsumowując Wielki Jubileusz Franciszek napisał: „Przeżyliśmy intensywny rok, podczas którego zostaliśmy obficie obdarowani łaską miłosierdzia. Dobroć i miłosierdzie Pana rozlały się na cały świat, niczym silny i ozdrowieńczy wiatr”.

„W tym Roku Świętym – ocenił – Kościół potrafił słuchać i bardzo intensywnie doświadczył obecności i bliskości Ojca”.

Papież zaapelował o to, aby „celebrować miłosierdzie”.

Kapłanów zachęcił do tego, aby z wielką starannością przygotowywali się do posługi spowiedzi.

„Proszę, byście byli otwartymi na wszystkich; świadkami ojcowskiej czułości, mimo powagi grzechu; gorliwymi w pomaganiu w refleksji nad popełnionym złem; jasnymi w przedstawianiu zasad moralnych; gotowymi do towarzyszenia wiernym w procesie pokutnym, cierpliwie dotrzymując im kroku; dalekowzrocznymi w rozeznawaniu każdego poszczególnego przypadku; szczodrymi w udzielaniu Bożego przebaczenia” – dodał.

W dalszej części listu Franciszek przypomniał, że miłosierdzie ma również oblicze pocieszenia, którego każdy potrzebuje.

Duszpasterzom przypomniał o obowiązku troski o rodziny oraz „uważnego, głębokiego i dalekowzrocznego rozeznania duchowego”, tak aby każdy, „nikogo nie wykluczając, w każdej sytuacji życiowej, mógł się poczuć konkretnie przyjęty przez Boga, mógł aktywnie uczestniczyć w życiu wspólnoty”.

„Jubileusz dobiega końca i zamykają się Drzwi Święte. Jednak drzwi miłosierdzia naszego serca są zawsze szeroko otwarte” – zapewnił papież.

Napisał także o społecznym charakterze miłosierdzia i obowiązku solidarności chrześcijan ze wszystkimi, którzy cierpią, są dyskryminowani i ubodzy.

Papież ponadto ustanowił Światowy Dzień Ubogich, o co proszono go podczas niedawnego Jubileuszu ludzi społecznie wykluczonych. Będzie on obchodzony tydzień przed uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

Categories: Religia

Comments

 1. Ela
  Ela 21 listopada, 2016, 14:12

  No to się teraz papieżowi dostanie.Czekać tylko na reakcję Trumpa, który opowiada się za karaniem kobiet poddających się zabiegowi aborcji.

  Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 21 listopada, 2016, 18:39

  I ty wiesz najwiecej na temat aborcji, bo nie masz pochwy…
  Czy moze ty nastepny w sukience?

  Reply this comment
 3. ela
  ela 22 listopada, 2016, 10:50

  To trzeba było tak od razu powiedzieć kochany. Pa -buziaczki 🙂

  Reply this comment
 4. JASIO
  JASIO 22 listopada, 2016, 11:26

  Poziom rozprawy nad skrobaniem osiagnal wysoki poziom dyskusji…wystarczy sie skrobac i pozniej zalowac i droga do nieba stoi otworem. Teraz juz nie bedzie moralnych hamulcow prze rozkladaniem nog na lewo i prawo 🙂

  Reply this comment
 5. Polonia
  Polonia 22 listopada, 2016, 12:56

  NIEWIADOMO PO CO DZ , PUBLIKUJE JAKIES WULGARYZMY I PLUGACTWA ,JAKIES POLSKIEGO LUMPA, CHYBA PO TO BY ZBANKRUTOWAC ,ZA OBRAZANIE I WYZYWANIE NASZEJ POLONII ,TAKI PAJAC W STANACH JUZ BY SIEDZIAL I SLONO PLACIL. ,NIE KUPIE WIECEJ DZ I MOJE SASIECTWO TEZ ,,SCHODZICIE NA PSY..

  Reply this comment
 6. polonus
  polonus 22 listopada, 2016, 15:33

  Niestety Jarun ma rację. Najpierw go wyzywacie a potem on nie pozostaje wam dłużny to sie obrażacie. Nie prowokujcie rodaka.

  Reply this comment
 7. maniek
  maniek 22 listopada, 2016, 15:52

  Masz rację Jarun. Ktoś w końcu powiedział prawdę co myśli o Polonii z Chicago. Dzięki

  Reply this comment
 8. lotus
  lotus 23 listopada, 2016, 08:22

  kto jaka bronia walczy od takiej zginie, twoja to nienawisc a nienawisc zabija ,piszesz wpisy sam do siebie, my nikomu nie narzucamy swoich opinii, ani wulgarnego chamstwa,
  jest dobra polonia i katolicka , jest i zla , ,a twoje kazania nikogo tu nie ruszaja
  wiekszosc polonii ,ma amerykanskie rodziny a ci nikomu nie ublizaja i nie znaja slowa kurwa
  jak zniemczone polaki z rozumem ze sredniowiecza,
  swojego Boga i niebio bedzie zmial w cmentarnym grobie.na 20 lat ,potem nawet grobu mozesz juz nie miec ,niemiecki pacholku, Ameryce nie jest potrzebna ani Polska ,ani Europa, ani ty twoj Bog ,to szwaby co odpowiednio nazywaja polakow polskie swinie i tak ich traktuja..

  Reply this comment
 9. Yankes
  Yankes 23 listopada, 2016, 12:50

  Oj lejesz po glowach nas wszystkich Robisz rachunek naszego sumienia i duszy ( tych co maja) Reszte oczyscisz ” kurwami” bo pala sie z gniewu i nienawisci- Teraz Polska – Jarun

  Reply this comment
 10. Normals
  Normals 23 listopada, 2016, 13:39

  Jarun odstaw amfe bo potem dostajesz sraczki medialnej i w twoim przypadku szambotoku .Zakoncze Tuwimem jak zwykle dla takich zlamasow co mysla ze wszystkie rozumy pozjadaly ,zawszone umysly zakochane we Fiutinie .

  Próżnoś repliki się spodziewał
  Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
  Nie powiem nawet „Pies cię jebał”,
  bo to mezalians byłby dla psa.

  Reply this comment
  • lotus
   lotus 23 listopada, 2016, 17:18

   obecna Polska to niemiecka kolonia a ten rasista i faszysta, to duren spod ciemnej gwiazdy , Ameryka i Amerykanie nigdy Nic zlego Polsce nie zrobili , odbudowywali ja po wojnach ,wspierali finasowo a ruskie i Niemcy napadaly
   mordowaly ,puszczaly z dymem i roztrzelaly cale rodziny
   za komuny ruskie grabily Polske a obecnie Zachod a najwiecej Niemcy
   grabia nasz kraj ,obcych kapitalow wiecej ,jak polskich
   wiec koniec tego moze byc tragiczny
   takich jarunowych smieci i rasistow , ,nikt nie bedzie zalowal ,co stoja w szwabskich szeregach .kim jest Polak dla Niemca ,kazdy wie.

   Reply this comment
 11. Ela
  Ela 23 listopada, 2016, 17:27

  Przyjedż do Chicago. Czekam.

  Reply this comment
 12. Ela
  Ela 23 listopada, 2016, 17:27

  Jestem Twoja !!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*