Papież: także ja mam wiele wątpliwości w kwestiach wiary

fot.L’Osservatore Romano Press Office/EPA

fot.L’Osservatore Romano Press Office/EPA

Papież Franciszek przyznał podczas audiencji generalnej w środę, że i jego nachodzą wątpliwości w kwestiach wiary. Wyjaśnił wiernym, że takie pytania to pozytywny znak. Mówił też o znaczeniu nauczania, które nazwał „szczególną formą ewangelizacji”.

„Ktoś mógłby mnie zapytać: +Ojcze, mam wiele wątpliwości w sprawie wiary, co mam zrobić? Czy ty nigdy nie masz?+” – mówił papież, dodając: „mam wiele; oczywiście, w pewnych momentach przychodzą wątpliwości. Takie wątpliwości, które dotykają wiary w pozytywnym sensie, są znakiem, że chcemy lepiej i bardziej dogłębnie poznać Boga, Jezusa, tajemnicę jego miłości do nas”.

Franciszek wyjaśnił, że dobrze jest stawiać pytania w kwestiach wiary, bo wtedy można ją pogłębić. A wątpliwości zostaną przezwyciężone – dodał.

Pierwszą po zamknięciu Roku Świętego audiencję generalną papież rozpoczął, zwracając się do wiernych słowami: „skończył się Jubileusz, wracamy do normalności”.

Kontynuował natomiast swe rozważania dotyczące miłosierdzia z Roku Świętego. Mówił o dwóch uczynkach miłosierdzia: „wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać”.

Franciszek przypomniał, że Kościół od wieków angażuje się w nauczanie, ewangelizację i przywracania godności najuboższym.

„Od pierwszego przykładu szkoły założonej tutaj w Rzymie przez świętego Justyna w II wieku po to, aby chrześcijanie lepiej znali Pismo Święte, po świętego Józefa Kalasancjusza, który otworzył pierwsze bezpłatne szkoły ludowe w Europie, mamy długą listę świętych, niosących w różnych epokach nauczanie osobom znajdującym się w najgorszej sytuacji” – zauważył papież. Nauczanie wskazał jako sposób przezwyciężenia ubóstwa i dyskryminacji. To „szczególna forma ewangelizacji” – stwierdził.

Franciszek zwrócił także uwagę na „skandal analfabetyzmu” wśród dzieci na świecie. Jak zauważył, z jednej strony osiągnięto wysoki poziom technologii i rozwoju, a z drugiej analfabetyzm narusza godność dzieci i sprawia, że łatwiej z tego powodu padają ofiarami wyzysku.

Zwracając się do Polaków, zachęcił do pełnienia posługi najbardziej potrzebującym. „Podnośmy na duchu wątpiących, bądźmy każdego dnia, w każdej sytuacji życia, świadkami wiary i Chrystusa” – powiedział papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*