Papież spotkał się z ofiarodawcami choinki i szopki stojących w Watykanie

Papież spotkał się z ofiarodawcami choinki i szopki stojących w Watykanie

Papież Franciszek powiedział w piątek ofiarodawcom szopki i choinki, stojących na placu Świętego Piotra, iż „bożonarodzeniowe drzewko ze swymi lampkami przypomina, że Jezus jest światłem świata”. Papież zwrócił uwagę na wyjątkowość żłóbka wykonanego z piasku.

Na audiencji w Watykanie Franciszek przyjął przedstawicieli Kościoła i lokalnych władz włoskiego regionu Friuli-Wenecja Julijska, skąd przywieziono 21-metrowy świerk, oraz z Wenecji Euganejskiej. Z tamtejszego miasteczka Jesolo pochodzi szopka, wyrzeźbiona przez artystów z kilku krajów w blokach z 700 ton piasku. Piasek jest z Dolomitów. To pierwsza taka szopka w Watykanie odkąd św. Jan Paweł II wprowadził w 1982 roku zwyczaj jej ustawiania na placu Świętego Piotra wraz z choinką.

Nawiązując do formy tegorocznej szopki papież podkreślił: „Piasek, ubogi materiał nawiązuje do prostoty, do maleńkości, a także do kruchości, z którą objawił się Bóg wraz z narodzinami Jezusa w biedzie w Betlejem”.

„Ten, kto jest maleńki w ewangelicznym znaczeniu jest nie tylko lekki, ale także wolny od wszelkiej żądzy pokazywania się i pożądania każdego sukcesu; tak, jak dzieci, które pokazują emocje i poruszają się spontanicznie” – mówił Franciszek.

„Dzieciątko Jezus, syn Boży i nasz Zbawiciel, którego składamy w szopce, jest święte w ubóstwie, maleńkości, prostocie, pokorze” – dodał.

Uroczystość zapalenia świateł na choince i odsłonięcia szopki odbędzie się w piątek o zmierzchu. (PAP)

fot. FABIO FRUSTACI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

fot. GIUSEPPE LAMI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*