Papież: skandale w Kościele w USA podważyły jego wiarygodność

Papież: skandale w Kościele w USA podważyły jego wiarygodność

Papież Franciszek napisał w liście do biskupów z USA, że skandale, jakie wstrząsnęły Kościołem w tym kraju poważnie podważyły i osłabiły jego wiarygodność. Walka z nadużyciami wymaga nowej i zdecydowanej postawy – dodał Franciszek i zaapelował o „nawrócenie”.

W liście do amerykańskiego episkopatu, ogłoszonym w czwartek przez Watykan, papież napisał: „W ostatnich czasach Kościołem w Stanach Zjednoczonych wstrząsnęły liczne skandale, które w głębi dotykają jego wiarygodności”.

Są to, jak zaznaczył, „burzliwe czasy w życiu tylu ofiar, które na własnym ciele doświadczyły nadużyć władzy, sumienia i seksualnych ze strony wyświęconych kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich”. „To czasy burzliwe i krzyża dla rodzin i dla całego Ludu Bożego” – dodał.

„Wiarygodność Kościoła została w znacznym stopniu zakwestionowana i osłabiona przez te grzechy i przestępstwa, ale szczególnie przez wolę zatajenia i ukrycia, która wywołała wśród wiernych większe poczucie niepewności, nieufności i braku ochrony” – przyznał Franciszek.

Zaznaczył, że tuszowanie przypadków, dalekie od pomagania w rozwiązywaniu konfliktów, doprowadziło do dalszych ran, które obecnie należy leczyć.

„Jesteśmy świadomi, że popełnione grzechy i przestępstwa oraz wszystkie ich reperkusje na poziomie kościelnym, społecznym i kulturowym pozostawiły ślad i głęboką ranę w sercu wiernego ludu” – napisał papież w liście z okazji rekolekcji dla episkopatu USA, zorganizowanych w Chicago.

Wyznał, że chciał osobiście wziąć udział w tym spotkaniu, by pomóc biskupom w rozwiązaniu kryzysu spowodowanego przez skandal pedofilii. Wyjaśnił, że nie było to możliwe z powodu „problemów logistycznych”. (PAP)

fot.MAURIZIO BRAMBATTI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*